آذری جهرمی: صندوق سرمایه ‌گذاری در کسب ‌وکارهای نوین تشکیل می‌ شود

آذری جهرمی: صندوق سرمایه ‌گذاری در کسب ‌وکارهای نوین تشکیل می‌ شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری در حوزه کسب‌وکارهای نوین خبر داد و گفت: در قالب این صندوق وام‌هایی با درصد کم برای رشد ایده پرداخت خواهد شد.

به گزارش وب سایت آموزش کارآفرینی و کسب‌وکار به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد آذری جهرمی در جمع نخبگان استان فارس در عرصه فناوری و کسب‌وکارهای نوین، شفافیت اداری را لازمه سرعت گرفتن کارها عنوان کرد و با بیان اینکه پیگیر دسترسی آزاد به اطلاعات هستیم، اظهار داشت: مسیر پیش روی ما مسیر شفاف‌سازی است و در کشور افشاگری بسیاری انجام‌ شده، اما باید بتوانیم شفاف‌سازی کنیم چراکه ما متولی بیت‌المال هستیم.

وی افزود: بیت‌المال متعلق به همگان است و وقتی‌که متعلق به همه باشد یعنی باید ۱۶۰ میلیون چشم بر آن نظارت کند و هیچ دلیلی نیز جز موارد استراتژیک و امنیتی و نظامی که آن‌هم در موارد محدودی است، برای جلوگیری از این نظارت پذیرفته نیست.

حمایت از دزد به بهانه امنیت ممنوع!
این مقام مسؤول ادامه داد: اگر بیت‌المال مطرح شد، همه باید بر آن نظارت کنند و دیگر نباید به بهانه امنیت و اینکه فلانی به فلانی متصل است و اگر مسئله او مطرح شود نظام آسیب می‌بیند، شفاف‌سازی را کنار گذاشت؛ این حرف غلطی است، چراکه بنا به گفته امیرالمؤمنین و برداشتی که از آن می‌توان کرد، آبروی دزد را باید برد تا آبروی نظام اسلامی حفظ شود.

وزیر فناوری ارتباطات و اطلاعات تأکید کرد: ما نمی‌توانیم به بهانه‌های مختلف کسی را که فساد می‌کند پوشش حمایتی بدهیم و پس‌ازآن، این موضوع را به‌حساب نظام اسلامی بگذاریم.

آذری جهرمی تأکید کرد: اگر به نظام اسلامی اعتقاد داریم باید بت درون خود را شکسته، به مردم تعظیم کنیم و به آن‌ها احترام بگذاریم و نظام شفافیت را راه‌اندازی کنیم؛ اگر این شفافیت انجام شد، بسیاری از موانع رشد برداشته می‌شود و با سرعت بیشتری کار را ادامه خواهیم داد.

وی با بیان اینکه ما در ایجاد شفاف‌سازی جدی هستیم و دنبال افشاگری نیستیم، گفت: پرچم‌دار شفافیت و مبارزه با فساد، مقام معظم رهبری است که سال‌ها پیش این موضوع را مطرح کردند و معلوم نیست با چه ادبیاتی باید بگویند تا ما متوجه شویم که فساد با دزد دزد کردن حل نمی‌شود، بلکه با شفافیت حل خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین گفت: ما کارها را در چهارچوب دولت الکترونیک پیش خواهیم برد و شما نیز اگر مسؤولان را دوست دارید از آنان انتقاد و اگر دوست ندارید، آنان را به امید خدا رها کنید!

آذری جهرمی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به پرسش‌های حاضران در جلسه با بیان اینکه در استان فارس ۶۰۰ شرکت دانش‌بنیان داریم که ۱۰۰ شرکت آن فعال است که در حوزه آی‌تی و آی‌سی‌تی فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: نقص‌های بسیاری در فارس داریم اما مغزهای بسیاری نیز وجود دارد که این نقص‌ها را می‌توان با همان مغزها برطرف کرد.

 

رشد رتبه ایران در شاخص‌های کارآفرینی
این مقام مسؤول با اشاره به موفقیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان تصریح کرد: رتبه ایران در شاخص‌های کارآفرینی ۱۰ رتبه رشد کرده که عمدتاً نتیجه کار شرکت‌های دانش‌بنیان است، چراکه به‌صراحت می‌گویم که در حاکمیت اتفاق ویژه‌ای نیفتاده است.

وی از نوشتن طرحی با همکاری ۶ دستگاه برای بهبود فضای کسب‌وکار تحت عنوان طرح نوآفرین خبر داد و گفت: شرکت‌های کسب‌وکار نوپا در این طرح مورد حمایت دولت قرار خواهند گرفت و تابه‌حال مشکلات ثبت، بیمه، مالیات و… را حل‌وفصل کرده‌ایم.

آذری جهرمی همچنین گفت: پارک اقتصادی می‌تواند در تمام استان‌ها ثبت شود چراکه یک جغرافیای مجازی است که شرکت‌ها می‌توانند فعالیت خود را در آن انجام دهند، البته مانند پارک علم و فناوری نیست.

این مقام مسؤول از تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری در حوزه کسب‌وکارهای نوین خبر داد و اظهار داشت: این صندوق در گستره استانی نیز دیده‌ شده و برای تأمین منابع مالی، مراحل رشد کسب‌وکار نوپا مشخص است که وام‌هایی با درصد کم برای رشد ایده پرداخت خواهد شد، اما برای سرمایه‌گذاری کلان به وی‌سی (صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر) ارجاع داده می‌شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید