ارزان‌فروشی استارتاپ‌ها جرم نیست

ارزان‌فروشی استارتاپ‌ها جرم نیست

به گزارش وب سایت آموزش کارآفرینی و کسب‌وکار به نقل از شنبه پرس، انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در واکنش به تهدید شدن وب‌سایت علی بابا به شکایت قانونی به جرم ارزان‌فروشی بلیط هواپیما که از سوی انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی مطرح شده است، گران‌فروشی و کاهش کیفیت خدمات را جرم دانست.
این انجمن طی نامه‌ای به شماره‌ ۰۱۲۶/۹۷ ، خطاب به انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی، ضمن یادآوری ماده ۸ قانون حمایت از مصرف‌کنندگان «هرگونه تبانی و تحمیل شرایط از سوی عرضه‌کنندگان کالا و خدمات که موجب کاهش عرضه یا پایین آوردن کیفیت یا افزایش قیمت شود، جرم محسوب می‌شود» خواستار ارائه مستندات قانونی، مبنی بر احراز خارج از ضابطه عمل کردن واحدهایی که با سود کمتر از سقف حاشیه اقدام به ارائه خدمات می‌کنند، شد.

‎این در حالی است که نیما قاضی، مدیرعامل وبسایت علی بابا، در پاسخ به این اخطاریه و تهدید انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی گفته بود که سود فروش بلیط متعلق به عامل فروش است و عامل فروش، چه آنلاین و چه حضوری، مجاز است از میزان سود خود به مشتری تخفیف دهد. به این ترتیب با توجه به اینکه میزان تخفیف‌های در نظر گرفته شده به میزان ۵ تا ۹ درصد و در حدود سقف مجاز تعیین شده بوده، زیرفروشی یا دامپینگی صورت نگرفته است؛ چرا که زیر فروشی به معنای فروش کالا یا خدمات با قیمتی کمتر از بهای تمام شده بلیط (Fare) است.

حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در اوضاع نابسامان اقتصادی

‎مدیر عامل وبسایت علی بابا تاکید کرد که تخفیف‌های قانونی ارائه شده از سوی این وبسایت در راستای حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در اوضاع نابسامان اقتصادی و به منظور خلق تجربه شایسته سفر برای مسافران و ارائه خدمات مطلوب به مصرف‌کنندگان و جلب رضایت ایشان بوده است و در این جریان علی بابا با ارایه بلیط های ارزان هواپیما، بخشی از حاشیه سود را برای خود محفوظ داشته است.

‎او به این صورت ادامه داد که علی بابا از تمام آژانس‌های مسافرتی حمایت کرده زیر فروشی و یا دامپینگ نکرده است و تنها به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های حوزه فناوری اطلاعات، توانسته است هزینه‌های خود را کاهش دهد و در نتیجه از بخشی از سود خود به نفع خریدار چشم پوشی کند.

‎قاضی در خاتمه گفت که تهدید علی بابا به متوقف کردن ارزان‌فروشی بلیط هواپیما، نوعی تبانی برای جلوگیری از ارزان فروشی به حساب می‌آید و طبق ماده ۸ قانون حمایت از حقوق از مصرف‌کنندگان جرم است و ما دلیل اصرار انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی به وقوع این جرم را نمی‌دانیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید