ایران می تواند صادرکننده استارت آپ های موفق به جهان باشد

ایران می تواند صادرکننده استارت آپ های موفق به جهان باشد

یک کارآفرین گفت: ایران می تواند صادرکننده استارت آپ های موفق به جهان باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی نائبی در نشست خبری شهر هوشمند و بزرگترین جشنواره استخدامی در کلانشهر تهران گفت: می توانیم ادعا کنیم ایجاد اشتغال، اصلی ترین مشکل بسیاری از کلانشهرها از جمله تهران است. سئوال این است که چطور می توان شغل مناسب ایجاد کرد؟

وی با بیان اینکه بسیاری از کارآفرینان تجربه سالها زندگی در خارج از کشور را داشته اند اما به ایران بازگشته اند، گفت: دلیل این مسئله توانمندی های بالا در کشور است. ظرفیت بازار در تهران بسیار بالاست و زیرساخت ها طور چیده شده که به راحتی می توان ایجاد اشتغال کرد.

این کارآفرین با بیان این مطلب که بازار در کلانشهرهای کشور آماده است، تصریح کرد: سئوال اینجاست که چرا اینجا بهترین بازار را دارد؟ در پاسخ به این سئوال می توان سه دلیل عمده مطرح کرد.

نائبی توضیح داد: در تهران، مسئولان زیرساخت های متعددی را فراهم کردند، شرکت های دانش بنیان بدون زیرساخت هایی مانند اینترنت نمی توانند فعالیت کنند و اکنون اینترنت در دسترس همگان قرار دارد.

وی افزود: تلفن های هوشمند موضوع دومی است که باز هم غالب مردم از آن برخوردارند.

این کارآفرین به رقابت کم در ایران به عنوان دلیل سوم اشاره کرد و ادامه داد: در کلانشهری مانند تهران شرکت های نوپا می توانند به راحتی و سریع رشد و پیشرفت کنند.

نائبی با بیان اینکه شهر هوشمند مدتهاست به صورت جدی در محافل متعدد مطرح می‌شود، گفت: مدیران ارشد شهری و اعضای شورای شهر در دوره جدید بحث شهر هوشمند را به صورت جدی مطرح کردند و تلاششان حرکت در این مسیر است. قطعا بدون استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان نمی توان به این مهم رسید.

وی  به شهر هوشمند در سنگاپور اشاره کرد و کرد: آنها از مدل استارت آپی بسیار بهره بردند و اکنون به عنوان شهری کاملا هوشمند مطرح هستند.

این کارآفرین توضیح داد: به عنوان مثال پیک های موتوری پیش از این برای دریافت سفارش و تحویل آن مسیر رفت و برگشت را طی می کردند اما اکنون با ایجاد استارت آپ های جدید شما در هر نقطه تهران که باشید می توانید یک پیک را در ۵۰ یا ۱۰۰ متری خود در اختیار بگیرید.

نائبی گفت: این به معنای کاهش آلودگی، کاهش ترافیک و کاهش خطر ریسک پذیری برای موتورسیکلت ها می‌شود.

وی با طرح برخی انتقادها از استارت آپها عنوان کرد: برخی این انتقاد ها را مطرح می کنند که استاندارهای بین المللی با نیروهای داخلی منطبق نیست اما واقعیت این گونه نیست. ایران ظرفیت های بالایی به ویژه در حوزه نیروی انسانی دارد.

این کارآفرین توضیح داد: به قطع یقین ایران صد درصد قابلیت برای شرکت های نوپا دارد و حتی می تواند تکنولوژی را صادر کند. می توان گفت ایران حتی می تواند صادر کننده استارت آپ های موفق به سراسر جهان باشد.

نائبی افزود : ما در جشنواره ای که ۲۴ و ۲۵ اسفندماه برگزار خواهد شد ۲۰ هزار نفر را در ۲ روز استخدام خواهیم کرد. البته نمونه های مشابه این در جهان وجود داشته. به عنوان مثال یک شرکتی در جاکارتا در دو روز ۵۰ هزار نفر استخدامی داشته است.

نائبی به اعتماد مردم به عنوان یک برگ برنده برای شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: اعتماد مردم یک سرمایه بسیار مهم است و شرکت های نوبنیان باید مراقب باشند این سرمایه را از دست ندهند.

وی در پاسخ به سئوال مهر مبنی بر اینکه مسئولیت هایی متوجه کارفرماست. وضعیت رفاهی  و بیمه افراد به چه صورت خواهد بود، گفت: ما بخش رفاهی را طراحی کردیم که هدف آن توافق با ارگانهای مختلف است تا نیروهای ما بتوانند با تخفیف های ویژه از این ارگانها خدمات دریافت کنند ضمن اینکه باشگاهی با عنوان باشگاه پیک ها ایجاد کردیم که خدمات ارائه می دهد.

این کارآفرین در خاتمه گفت : ما در شهر هوشمند به کاهش آلودگی، کاهش ترافیک، شهر سبز، حفظ محیط زیست و … نیاز داریم و برای رسیدن به این مهم لازم است ظرفیت های مناسب را برای حضور استارت آپ ها در محیط شهری فراهم کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید