اینماد یا نماد اعتماد الکترونیک

جهت بهبودی خدمات اینماد ، راهکارهایی ایجاد شده است

جهت بهبودی خدمات اینماد، راهکارهایی ایجاد شده است

اینماد، یا نماد اعتماد الکترونیک برای گسترش خدمات تجارت الکترونیک، خدماتی را ارائه می دهد. علی رهبری، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک در گفتگو با سامانه های خبری در ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۸ گفت: جهت عرضه خدمات موثرتر، دو سیستم ای تیکتینگ eTicketing و سیستم نوتیفیکیشن Notification راه اندازی گردیده است. او گفت: به منظور بالابردن امکانات خدماتی اینماد مبلغ ۱۷۵ هزارتومان از مشتریان دریافت می شود.

رهبری در رابطه با اعتراضات مطرح شده در شبکه های اجتماعی گفت: اینماد یک نماد اعتماد الکترونیکی است، در بررسی پیامهای توییتری، شکایات و اعتراضات زیادی در رابطه با سرویس های تجارت الکترونیک مشاهده می شود. استفاده از اینماد، جهت وبسایت هایی که تقاضای دریافت درگاه پرداخت اینترنتی دارند، الزامی می باشد. وبسایت های کسب و کار آنلاین با دریافت این نماد برای مشتریان خود اطمینان خاطر فراهم می کنند.

علت دریافت هزینه برای اعطای اینماد چیست؟

رهبری ادامه داد: در چند ماه اخیر، موضوع پرداخت هزینه برای کسب یا تمدید اینماد از دیگر موضوعاتی که در رابطه با این نماد الکترونیک وجود دارد، حاشیه دارتر شده است. او در توضیح چرایی پرداخت مبلغ ۱۷۵ هزار تومان خاطر نشان کرد: تعرفه ای که جهت تمدید و صادر کردن این نماد تعیین شده برای مدت دو سال می باشد. او گفت: کمیسیون تنظیم مقررات تجارت الکترونیک با استفاده از ماده واحده قانونی که برای تعیین میزان تعرفه های خدمات تجارت الکترونیک تنظیم شده، این میزان هزینه را تصویب کرده است.

علی رهبری در ادامه سخنانش گفت: در سال ۱۳۹۳ در مجلس ماده واحده ای تصویب شد که مرکز توسعه تجارت الکترونیک می تواند بهای اعطای خدمات الکترونیک را دریافت و به خزانه دولت واریز نماید. او اضافه کرد: در سال گذشته، مسیر تصویب تعرفه ها را طی کردیم و همگام با دریافت هزینه ها برای این مرکز، بودجه ای حاصل شد که توانستیم ادامه کار را به بخش خصوصی بسپاریم.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک گفت: دلیل دریافت هزینه ۱۷۵ هزار تومان برای اعطای اینماد اینست که لازم بود مرکز بتواند توجیهی برای ادامه کار شرکت پیمانکاری و مجری طرح واگذاری اینماد و درآمدزایی برای این شرکت ایجاد نماید. رهبری به عنوان مقام مسئول اضافه کرد: مرکز توسعه تجارت الکترونیک با اعضای کمیسیون تنظیم کننده مقررات، جهت تایید این تعرفه، دوازده جلسه پی در پی داشته است و سرانجام این طرح در کمیته مورد تصویب قرار گرفت و از اردیبهشت سال ۱۳۹۸ اجرایی گردید. او در ادامه سخنان خود افزود: این مقدار هزینه، مبلغ قابل توجهی نمی باشد، ولی جهت بهبود خدمات نماد اعتماد الکترونیک موثر است. یکی از بهره مندی های درآمد حاصله، این بود که امکان ارتقاء نرم افزار و گسترش مرکز داده به وجود آمد.

علی رهبری در پاسخ به سوالی مورد طولانی بودن صف‌های انتظار مشتریان جهت گرفتن پشتیبانی گفت: تعداد اپراتور‌های مرکز برای تماس مشتریان کافی نیست و به همین دلیل مشتریان با صف‌های انتظار طولانی مواجه می‌ گردند، گرچه در بعضی ساعات روز امکان دریافت پشتیبانی خوب است.

Picture2 11 300x225 - جهت بهبودی خدمات اینماد ، راهکارهایی ایجاد شده است

توسعه تجارت الکترونیک

سامانه پیگیری مشکلات مشتریان تجارت الکترونیک چیست؟

رهبری به عنوان رئیس مرکز تجارت الکترونیک خاطر نشان کرد: این مرکز در پی آن است که سامانه eTicketing را راه اندازی نماید. سامانه ای تیکتینگ، سامانه ای است که پیگیری مشکلات مشتریان و پشتیبانی مشتریان را بر عهده دارد و قرار است با افزایش خطوط تماس، مشتریان در صف طولانی انتظار نخواهند ماند.

علی رهبری در پاسخ به این سوال که چگونه جهت ابطال یا انقضای اینماد اطلاع رسانی خواهد شد، گفت: زمانی که نماد اعتماد الکترونیک یک کسب و کار آنلاین باطل یا تعلیق می گردد به بانک مرکزی یا سرویس خدمات پرداخت الکترونیک شاپرک اطلاع داده نمی شود.حدود یک ماه پیش، پس از مذاکره با بانک مرکزی، یک نرم افزار وب سرویس تولید شد که در پی آن، به محض انقضای اینماد و یا تعلیق کسب و کار، این وب سرویس به بانک مرکزی اطلاع رسانی می نماید و بانک مرکزی به وبسایت اطلاع داده و پس از اطلاع رسانی، درگاه پرداختی آن وبسایت را غیر فعال می نماید.

اطلاع رسانی انقضای نماد اعتماد الکترونیک چگونه خواهد بود؟

علی رهبری در مورد چگونگی اطلاع رسانی به مشتریان گفت: در این باره تمهیداتی در نظر گرفته شده و تا جایی که اینجانب اطلاع دارم، قرار است برای اینکه مشتریان یک وبسایت کسب و کار اینترنتی، پیش از انقضای اعتبار نماد اعتماد الکترونیک از این موضوع، مطلع شوند یک سیستم نرم افزاری Notification راه اندازی گردیده است. وظیفه این نرم افزار در اطلاع رسانی به مشتریان بسیار با اهمیت است زیرا در صورت عدم تمدید اینماد، درگاه پرداخت الکترونیکی وبسایت قطع می گردد. او در پایان گفت: در صورتیکه این سرویس تاکنون فعال نشده، پیگیر دلیل آن خواهم بود.

علت ایجاد نماد اعتماد الکترونیک چیست؟

گسترش تجارت الکترونیک از ملزومات زندگی در عصر تکنولوژی اطلاعات است. وبسایت های کسب و کار آنلاین برای آنکه بتوانند اطمینان و اعتماد کاربران خود را فراهم نمایند، لازم است از سوی یک مرکز بالاتر و مطمئن، به عنوان یک کسب و کار قابل اعتماد معرفی گردند. اعطای نماد اعتماد الکترونیک یا اینماد، از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیک به اینگونه وبسایت ها، اعتماد مشتریان را به خود جلب خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید