رشد چشمگیر شاخص‌های کارآفرینی ایران با رونق شرکتهای دانش بنیان

رشد چشمگیر شاخص‌های کارآفرینی ایران با رونق شرکتهای دانش بنیان

رئیس کمیسیون کسب وکارهای نوین اتاق بازرگانی از رشد چشمگیر ایران در شاخص های کارآفرینی طی سالهای اخیر خبر داد و گفت: این جهش به دلیل رونق حضور شرکتهای دانش بنیان بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مجمع تشکل های دانش بنیان، نخستین نشست مشترک کمیسیون کارآفرینی کسب وکارهای نوین و دانش بنیان اتاق ایران با اعضای فراکسیون کارآفرینی مجلس برگزار شد.

در این نشست افشین کلاهی رئیس کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب و کارهای نوین و دانش بنیان اتاق ایران با تاکید براینکه سیستم آموزش سنتی، شاخص های کارآفرینی را به افول می رساند، توضیح داد: شاخص های کارآفرینی ایران طی سالهای اخیر با رشد چشمگیری همراه بوده است اما سیستم آموزش سنتی موجب افول این رشد می شود.

وی با بیان اینکه اشتغال فرمول پیچیده ای ندارد و باید زیست بوم مناسبی برای آن تعریف کنیم، افزود: در بخش آموزش بسیار سنتی عمل کرده ایم و داده ها به روز و مطابق نیازهای نوین در کشور نیستند.

کلاهی اظهار کرد: در تعریف زیست بوم برای اشتغال، باید محیط کاملا با نیازها متقارن باشد و به دور از هر گونه شعارزدگی و در راستای منافع ملی تعریف شود.

رئیس کمیسیون کارآفرینی و کسب و کارهای نوین اتاق بازرگانی با اشاره به چالش های پیش روی سرمایه گذاران در حوزه کسب وکارهای نوین و دانش بنیان، افزود: ناتوانی کشور در جذب سرمایه گذاری های خارجی، نبود فناوری های لازم و نیز نبود رقبای خارجی و بازارهای رقابتی مناسب از جمله چالشهای مهم کارآفرینان دانش بنیان است.

وی گفت: در همین حال بی توجهی به حقوق مالکیت معنوی، نقص قوانین، بی توجهی به ارزش های تولید ثروت، آماده نبودن بسترهای مناسب برای کسب وکارهای نوین، وجود برخی قوانین مخل و دولتی بودن اقتصاد (بیش از ۷۰ درصد) از دیگر چالش های کارآفرینان در این حوزه محسوب می شوند.

کلاهی با تاکید بر لزوم به کارگیری راهکارهایی برای برون رفت از وضعیت کنونی، افزود: آزادسازی دستمزدها یکی از راهکارهای اصلی است که دولت باید به آن توجه کند.

به گفته وی، شفافیت و مبارزه با فساد سیستمی، حضور مستمر رسانه ها برای فرهنگسازی و تحول در نظام آموزشی، تغییر سرفصل ها، مقررات زدایی و فعالیت سیستم های کارآمد نظارتی راهکارهای دیگری هستند که باید اجرایی شوند تا کارآفرینی و اشتغال در کشور به ویژه در حوزه دانش بنیان توسعه یابد.

 

منبع: خبرگزاری مهر

1 پاسخ
 1. محمدرضا
  محمدرضا گفته:

  از شما مدیر محترم و بازدید کنندگان گرامی دعوت میکنم از وب سایت ما و قالب های حرفه ای خبری و ابزار های وردپرسی دیدن نمایید. با استفاده از پکیج پیشنهادی زیر می توانید رتبه وب سایت خود را در موتور های جستجو بالا برده و باعث جذب بیشتر بازدیدکنندگان شوید ،همچنین سایت خود را بهینه کرده و باعث افزایش سرعت و لود سایت بصورت چشم گیری شوید.

  افزونه های پیشنهادی:
  http://www.wpparsi.ir/?p=4443
  http://www.wpparsi.ir/?p=4353
  http://www.wpparsi.ir/?p=4096
  http://www.wpparsi.ir/?p=3827
  http://www.wpparsi.ir/?p=2093

  توجه: با خرید هر یک از محصولات وب سایت ما آخرین نسخه افزونه yoast seo premium بصورت هدیه به شما تقدیم خواهد شد که باعث بهبود سئو و رتبه شما در موتور های جستجو می گردد.
  در صورت داشتن هرگونه سفارش طراحی قالب خاص، پرسش و یا مشکل با وب سایت خود و یا نیاز به اصلاح و ارتقا و بهبود وب سایت می توانید از طریق وب سایت یا پست الکترونیک wpparsi.ir@gmail.com با ما در ارتباط باشید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید