رویداد ایدکا

رویداد ایدکا ، جهت افزایش مهارت برای صادرت به افغانستان برگزار می شود

رویداد ایدکا ، جهت افزایش مهارت برای صادرت به افغانستان برگزار می شود

رویداد ایدکا ، اولین گردهمایی در رابطه با افزایش مهارت برای صادرات به افغانستان است که در شهریور ماه ۱۳۹۸ برپا می گردد. محل برگزاری این رویداد در پژوهشکده انرژی شریف در تهران می باشد.
این رویداد که به همت مرکز نوآوری و کارآفرینی صادرات برگزار می گردد، یک رویداد منحصر به فرد است که قرار است با پشتیبانی نهاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تهران برپا گردد.
ایدکا که با عنوان اولین رویداد مهارت افزایی صادرات به افغانستان شناخته می شود، دارای دو هدف اصلی یعنی کارآفرینی و گسترش صادرات می باشد. افراد علاقمند به شرکت در این رویداد، تا تاریخ جمعه ۸ شهریور ماه ۱۳۹۸ می توانند با مراجعه به آدرس وبسایت های eiecenter.ir و یا evand.com جهت ثبت نام اقدام نمایند.

image001 6 - رویداد ایدکا ، جهت افزایش مهارت برای صادرت به افغانستان برگزار می شود

رویداد ایدکا، مهارت افزایی برای صادرات به افغانستان

دلیل برگزاری رویداد ایدکا چیست؟

به دلیل آنکه سال جاری، به عنوان سال رونق تولید نام گرفته، مرکز نوآوری و کارآفرینی صادرات، طی بررسی های لازم تصمیم به برپایی اولین رویداد مهارت افزایی برای صادرات به افغانستان را گرفته است. اولویت شرکت در این رویداد به مهاجران داده شده است. فعالان در داخل ایران نیز برای کار در زمینه صادرات به افغانستان دارای پتانسیل های زیادی هستند. جوانان علاقمند به حرفه تجارت، دارای انگیزه و پشتکار لازم بوده و کافی است بستر کارآفرینی مناسب، برای آنها مهیا گردد تا بتوانند با حمایت کافی از جانب نهادها و سازمان های ذیربط، تجارت موفقیت آمیزی را برای خود پایه گذاری کنند.

افراد با تجربه در حرفه تجارت و صادرات نیز، برای گسترش کسب و کار خود لازم است ضمن نوآوری، بازارهای جدیدی را برای حرفه خود ایجاد نمایند. رویداد ایدکا در جهت یاری رسانی به همه گروه های مشتاق تجارت و جلب حمایت سازمانها و نهادهای مسئول در زمینه صادرات و نوآفرینی تلاش می نماید. گذشته از آن افراد جوانی که پیگیر انتخاب شغلی برای خود هستند، می توانند از نتایج مفید رویداد ایدکا، مشاوره های شغلی کارآمدی دریافت نمایند.

پیامدهای رویداد ایدکا چه خواهد بود؟

یکی از پیامدهای این رویداد آنست که افراد علاقمندی که در رویداد ایدکا، شرکت کرده اند، به صورت رایگان و با هزینه این رویداد می توانند به همراهی یک بازاریاب باتجربه و حرفه ای، به افغانستان سفر کرده و از شرایط واقعی بازار کار در این کشور و صادرات به افغانستان، اطلاعات کامل دریافت نمایند.

باتوجه به نرخ ارز در کشور، تولیدات و کالاهای ساخت داخل، با فروش بین المللی می تواند برای تولید کنندگان و بازرگانان سود قابل ملاحظه ای به همراه داشته باشد. با توجه به شرایط کنونی، فرصت صادرات کالاهای غیرنفتی فراهم آمده و بایستی از این فرصت حداکثر استفاده را نمود.

رویداد ایدکا، درگاهی برای ورود به دنیای بزرگ نوآوری و کارآفرینی در زمینه صادرات به افغانستان است. با گردهمایی علاقمندان در حرف گوناگون تجارت و صادرات، استارت آپ های مختلف، کارآفرینان و نوآفرینان هوشمند در این رویداد، ایدکا می تواند ارتقاء یافته و سریعتر به اهداف خود برسد. شرکت کنندگان با حضور در این رویداد می توانند اندوخته های ارزشمندی داشته و از آنها در جهت پیشرفت خود و برداشتن گام های بعدی در کسب و کار خود، استفاده نمایند.

image003 5 - رویداد ایدکا ، جهت افزایش مهارت برای صادرت به افغانستان برگزار می شود


تفاهم‌نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات بین گمرکات ایران و افغانستان

چه گام های موثری در توسعه صادرات به افغانستان برداشته شده است؟

در راستای توسعه صادرات به افغانستان گام های موثری از جانب دولت های ایران و افغانستان برداشته شده است. از جمله این اقدامات، سفر رئیس عمومی گمرک افغانستان به ایران بود که طی دیدار از مرزهای گمرکات در استانهای سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی در مورد گسترش روابط تجاری بین دو کشور، نشست هایی برگزار شده و تفاهم نامه های اقتصادی بین دو کشور امضا گردید.

در این دیدار، همکاری مشترک برای تبادل دیجیتال اطلاعات گمرکی، مسائل آموزشی در زمینه همکاری تجاری بین دو کشور، حل مشکلات حمل و نقل کالا و حل مسائل مربوط به ترانزیت کالاها مورد بررسی و توافق دو طرف قرار گرفت. هم چنین زیر ساخت های لازم در ارتقاء بنادر آزاد ایران در مناطق آزاد چاه بهار و بالا بردن ظرفیت های اقتصادی آنها به عنوان بنادر تجاری مناسب جهت همکاری دو کشور مورد توجه واقع شد. در رویداد ایدکا از دستاوردهای این دیدار استفاده های لازم خواهد شد.

در زمینه تبادل داده ها، تصمیم دو کشور بر آن شد که مبادلات اطلاعات گمرگی به صورت الکترونیکی انجام شود، در اینصورت در امر تجارت سرعت بیشتری حاصل شده و هزینه ها کاهش می یابد. دیگر سودمندی مهم، آنکه جعل اسناد و قاچاق کالا، امکان پذیر نخواهد بود. در این توافق از طرف مقامات گمرک ایران بر این نکته تاکید شد که ایران دارای تجربه طولانی و موثری در زمینه فناوری اطلاعات و دیجیتایز کردن اطلاعات گمرکی و تجاری داشته و می تواند این تجربیات را در اختیار گمرک افغانستان قرار دهد.

یکی از اهداف مهم رویداد ایدکا، افزایش صادرات به افغانستان می باشد. از دیگر اقدامات ایران جهت گسترش صادرات به افغانستان، اینکه سهم عمده صادرات سیمان به کشور افغانستان، به ایران واگذار شد و کشور پاکستان به علت گرانی انرژی در کشور خود و گران تر شدن سیمان، بیشتر سهم خود در صادرات سیمان به افغانستان را از دست داد. واردات سیمان از صنایع اصلی در افغانستان می باشد، زیرا که این صنعت که در ارتباط مستقیم با صنایع ساخت و ساز است، به صورت گسترده ای در این کشور، ایجاد اشتغال می نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید