image002 800x321 - نظارت تاکسی رانی بر تاکسی های اینترنتی چه تاثیری دارد؟

نظارت تاکسی رانی بر تاکسی های اینترنتی چه تاثیری دارد؟

نظارت تاکسی رانی بر تاکسی های اینترنتی چه تاثیری دارد؟

تاکسی های اینترنتی و نظارت تاکسی رانی بر این ارگان، موضوع بحث این گزارش است. سروش فلاحتی، مدیر حقوقی ماکسیم معتقد است نظارت سازمان تاکسی رانی باعث از بین رفتن تاکسی های اینترنتی می گردد. او گفت: نظارت بر هر ارگانی بسیار مهم است و اصل نظارت مورد قبول همگان می باشد. ولی به تازگی از جانب آقای محسن پورسید آقایی، معاون شهرداری تهران و سرپرست سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و حتی دیگر نهادهای مختلف بحث نظارت بر تاکسی های آنلاین داغ شده است. در قوانین مربوط به اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی در فضای مجازی، و همچنین بر اساس ماده ۷۸ قوانین نظام صنفی کشور، لازم است نظارتی بر تاکسی های آنلاین انجام پذیرد.

او اضافه کرد: در حال حاضر، همگان بر اهمیت وجود تاکسی‌های اینترنتی واقف هستند. با توجه به اینکه خدمات تاکسی های آنلاین بخش وسیعی از جامعه را در برگرفته، کمبود و یا عدم وجود قوانین به هنگام شده، باعث شده این ارگان مجازی دچار چالش های جدی گردد. نهاد های مختلف، تعبیرات مختلفی بر روی این چالش ها کرده اند و خواستار نظارت تاکسی رانی بر این ارگان شده اند. مداخله این نهادها نه تنها باعث حل مشکلی نشده بلکه باعث پدید آمدن نزاع و کشمکشی میان اینگونه نهادها و شرکت های استارت آپی گردیده است.

image001 - نظارت تاکسی رانی بر تاکسی های اینترنتی چه تاثیری دارد؟

سروش فلاحتی، مدیر حقوقی ماکسیم

چه نهادی باید بر تاکسی‌ های اینترنتی نظارت نماید؟

فلاحتی افزود: جواب این سوال که سرانجام چه نهادی باید بر تاکسی های آنلاین، نظارت نماید، همچنان مبهم است. او ادامه داد که صدور پروانه کسب برای تاکسی رانان و اصرار بر اینکار غیر قانونی است. شهرداری ادعا دارد که بایستی دو درصد از سهام تاکسی های اینترنتی در اختیار آنها باشد و این ادعا نه تنها مصداق قانونی ندارد بلکه مشخص می کند که مشکل فقط جنبه مالی دارد.
فلاحتی از وزارت کشور و وزارت صنایع، معادن و تجارت، درخواست کرده که دستورالعمل مشترکی برای مشخص کردن مفهوم نظارت تحریر کنند. او گفت: مسلما درخواست درصد سهام و صدور مجوز کسب

به مفهوم نظارت نیست. شهرداری زمانی می تواند درخواست درصد از خدمات شهری داشته باشد که قانون از این تقاضا حمایت کند. اگر قانونی در این رابطه تصویب شود، تاکسی های آنلاین حاضرند مبالغی را برای خدمات شهری به شهرداری پرداخت کنند ولی دریافت دو درصد از هر سفر مبلغی نجومی خواهد شد. این نظارت پیشنهادی از نوع نظارت های بد است و مسلما سبب شکست مجموعه تاکسی های اینترنتی خواهد گردید.

سروش فلاحتی در ادامه گفت: آقای پورسید آقایی خواستار حذف پراید از سیستم تاکسی های آنلاین شده اند، در صورتیکه آقای علیرضا قنادان، مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران، هم پذیرفته اند که در سازمان تاکسی رانی پراید وجود دارد. او اضافه کرد: اگر ایشان نگران مشکل آلودگی هوا هستند، نبایستی وقایع را نادیده بگیرند، بلکه باید پیگیر راه حل اساسی برای مقابله با آلودگی هوا باشند و مشکلات را به صورت ریشه ای حل نمایند. اگر ایشان بخواهند جلوی تاکسی های اینترنی را بگیرند، در واقع جلوی کسب درآمد رانندگان و ارتزاق دو میلیون خانوار آنها را خواهند گرفت.

آیا معاینه فنی برای خودرو‌های تحت نظر ماکسیم انجام می شود؟

مدیر حقوقی ماکسیم در پاسخ این سوال که آیا معاینه فنی برای خودروهای ماکسیم و تاکسی های اینترنتی انجام می شود، گفت: مطابق با دستورالعمل دادستانی در سال ۱۳۹۷ جهت بالا بردن امنیت و کاهش آلودگی به منظور حفظ منافع عمومی، معاینه فنی برای تمامی وسایل نقلیه شرکت هایی که در حوزه تاکسی رانی کار می کنند، لازم است. او اضافه کرد: اگر آقای پورسید آقایی برای آلودگی هوا نگرانی دارند، چرا در زمانی که شرکت ماکسیم در خواست همکاری برای ورود تکنولوژی های جدید به حوزه تاکسی رانی داشته و با شهرداری های شهرهای مختلف کشور، شروع به مذاکره کرد، ایشان با این فعالیت مخالفت نمودند. او گفت: ما بسته ای جهت کمک در حل مشکل آلودگی هوا به این نهادها پیشنهاد کردیم ولی هیچگونه همکاری با ما صورت نپذیرفت.

آیا رانندگان تاکسی های اینترنتی مشمول بیمه هستند؟

فلاحتی در مورد بیمه رانندگان تاکسی های آنلاین تصریح کرد: این رانندگان، تحت پوشش پلتفرم تاکسی اینترنتی هستند. این پلتفرم، بستری برای فعالیت به وجود آورده است و رابطه ای تحت عنوان کارگر و کارفرما وجود ندارد، و بنابراین مسئله قانونی بیمه تامین اجتماعی در این رابطه موردی نیست که پلتفرم مسئول آن باشد. البته ما با سازمان تامین اجتماعی و اتحادیه نظام صنفی رایانه ای کشور هماهنگی های لازم را انجام داده ایم تا رانندگان تاکسی های اینترنتی بتوانند با برخورداری از امتیازاتی از بیمه خویش فرما استفاده نمایند.

آیا تاکسی های اینترنتی از امنیت کافی برخوردارند؟

سروش فلاحتی مدیر حقوقی ماکسیم گفت: تاکسی های آنلاین از امنیت کافی برخوردارند، زیرا در مورد رانندگان استعلام گرفته شده و باید گواهی عدم سوءپیشینه داشته باشند. اوگفت: آقای روحانی، ریاست جمهوری نیز در مورد امنیت تاکسی های اینترنتی در جلسه ایران هوشمند، صحبت کردند. از آنجا که در ماکسیم گزینه ای تحت عنوان من در خطر هستم، وجود دارد، امنیت مسافران از رتیه بالایی برخوردار است.

شرکت ماکسیم کدامست؟

شرکت ماکسیم از سال ۲۰۰۳ فعالیت کارآفرینی خود در زمینه سرویس تاکسی های آنلاین آغاز نمود. ایده‌ اصلی شرکت در رابطه با گسترش سفارش اینترنتی تاکسی بوده و درصدند تا سرویس های مدرن‌تر و ایمن‌تر در اختیار متقاضیان اینگونه تاکسی ها گذاشته و همیشه در دسترس‌ باشند. تفاوت سرویس ماکسیم با دیگر سرویس های تاکسی های آنلاین اسنپ و تپ سی در این است که این شرکت از پلتفرم روسی ماکسیم در سرویس تاکسی های اینترنتی خود در ایران استفاده می نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید