چالش طراحی منظومه ماهواره ای

چالش طراحی منظومه ماهواره ای ۱۱ مهر برگزار خواهد شد

چالش طراحی منظومه ماهواره ای ۱۱ مهر برگزار خواهد شد

چالش طراحی منظومه ماهواره ای، به صورت یک رویداد با پشتیبانی سازمان فضایی ایران و همچنین پژوهشگاه فضایی ایران در یازدهم مهر ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد. در این رویداد استادان و کارشناسان حوزه صنعت فضایی کشور حضور خواهند داشت.

قرار است به منظور ایجاد فرصت های جدید برای جامعه دانشگاهی از دانشجویان تا فارغ التحصیلان و افراد نخبه و شرکت های تازه تاسیس شده، رویدادی به نام چالش طراحی منظومه ماهواره ای در ۱۱ مهر ۱۳۹۸ در محل پژوهشگاه فضایی ایران در شهر تهران برگزار گردد. در این رویداد افراد علاقمند در زمینه صنعت فضا با چالش های این صنعت آشنایی پیدا کرده و خواهند توانست قابلیت های خود جهت انجام طراحی با مفهوم و آنالیز ماموریت فضایی را ثابت نمایند.

دبیرخانه این رویداد گزارش داده است که رویداد چالش طراحی منظومه ماهواره ای به همت مرکز نوآوری فضایی کیهان برگزار می شود. سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی ایران با همکاری شتاب دهنده دانش و فن آوری فاطر شریف، این رویداد را پشتیبانی مالی و محتوایی نموده اند. دانشجویان، نخبگان، اساتید و کارشناسان دانش فضایی، شرکت کنندگان این رویداد خواهند بود.

Picture1 6 - چالش طراحی منظومه ماهواره ای 11 مهر برگزار خواهد شد

چالش طراحی منظومه ماهواره ای

دبیر رویداد چالش طراحی منظومه ماهواره ای، مهندس کیوان کوکبیان در بار علت برگزاری این رویداد گفت:

ضرورت استفاده از منظومه های ماهواره ای یا Satellite Constellation در برنامه ریزی های ماموریت های فضایی آینده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین جهت، مرکز نوآوری فضایی بر آن شده است تا طراحی منظومه ماهواره ای را جهت رفع نیازهای صنعت فضایی کشور به صورت مسابقه میان علاقمندان برگزار نماید. او گفت: چالش های موجود در صنایع و تکنولوژی های داخلی کشور، از قبیل صنایع مخابرات، نفت و گاز و دیگر صنایع مهم کشور، توسط منظومه های ماهواره ای قابل پاسخگویی است. لذا چالش طراحی منظومه ماهواره ای قرار است در میان تیم های شرکت کننده برگزار گردد تا بهترین جواب را برای حل یکی از معضلات مطرح شده، انتخاب نمایند.

مسابقه طراحی منظومه ماهواره ای چگونه انجام خواهد گرفت؟

او درباره چگونگی برگزاری مسابقه گفت: چالش طراحی منظومه ماهواره ای در سه بخش برگزار می گردد که شامل مفهوم طراحی منظومه ماهوار ای، طراحی معماری ماموریت و سرانجام توسعه طرح به صورت تجاری می باشد.

کوکبیان در زمینه کارآفرینی این ایده اضافه کرد: در حال حاضر، ایده های نوآوری در کشور در حال پیشرفت بوده و ایجاد فضای کارآفرینی و تولید کسب و کارهای مبتنی بر نوآوری در حال رشد است. در این راستا فعالیت های گروهی و فردی زیادی انجام شده است و هم اکنون شاهد اوج گیری استارت آپ های مختلف در زمینه های گوناگون صنایع کشور هستیم که هریک باعث تولید ثروت و گسترش دانش در سطح کشور گشته اند. البته جهت رشد بیشتر استار آپ ها، لازم است سازمان ها و ارگان های مربوطه از آنها حمایت و پشتیبانی نمایند.

او ادامه داد: صنعت فضایی و تکنولوژی های وابسته به آن نیز طالب سرمایه گذاری و همچنین پشتیبانی هستند. حمایت از نخبگان کشور و گروه های جوان و نوآور برای ایجاد استارت آپ های فضایی خواهد توانست باعث رشد هر چه بیشتر این صنعت در کشور گردد. با رشد این صنعت خواهیم توانست از تولید ثروت و بهره مندی موثر از فضا، بهره ور گردیم.

اولویت های طرح منظومه ماهواره ای چیست؟

مهندس کیوان کوکبیان در توضیح اولویت ها چنین گفت: یکی از مهمترین الویت ها در زمینه چالش طراحی منظومه ماهواره ای، تعریف درست مسئله برای نخبگان کشور است که بتوانند به نیازهای واقعی کشور، واقف شوند. اگر این مسیر درست پیش رود، می توان امیدوار بود که پروژه های صحیحی بر پایه نیازهای جاری و نیازهای آینده کشور تعریف گردد و در نتیجه از هدر رفتن سرمایه های مادی و معنوی کشور جلوگیری می گردد.

رویداد آتی که در ۱۱ مهر ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد، بر پایه طراحی منظومه ماهواره ای استوار شده و اولین بار است که در ایران برپا می شود. برگزاری این رویداد از حمایت های دو سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی ایران برخوردار است. این رویداد در پی آن است که ظرفیت های کاری خبرگان صنعت فضایی را شناسایی کرده و با استفاده از آن به نیازهای صنایع دیگر کشور پاسخ دهد.

امید است رویداد چالش طراحی منظومه ماهواره ای، بستری را جهت شناسایی ایده های خلاق و نوآوری در زمینه صنعت فضایی به وجود آورد. همچنین باعث فراهم آمدن امکان تبادل اطلاعات و ایده ها بین فعالان، نخبگان و علاقمندان صنعت فضایی و رونق انواع کسب و کارهای نوآوری در این زمینه گردد.

موضوعات اصلی رویداد طراحی منظومه های ماهواره ای چه هستند؟

دبیر رویداد چالش طراحی منظومه ماهواره ای موضوعاتی که محور این رویداد و موضوعات مسابقه بین شرکت کنندگان خواهند بود، شامل موارد دانست:

– طراحی منظومه ماهواره ای برای پایش و مانیتورینگ نواحی مورد نظر
– ایجاد سیستم های یابنده موقعیت های محلی با استفاده از ماهواره ها
– ایجاد شبکه های مخابراتی بر پایه منظومه های ماهوارهای

چگونه از اطلاعات برگزاری رویداد منظومه های ماهواره ای مطلع شویم؟

رویداد چالش طراحی منظومه ماهواره ای، در واقع چالشی بین شرکت کنندگان حاضر در رویداد می باشد، در یازدهم مهر ماه ۱۳۹۸ در محل پژوهشگاه فضایی ایران واقع در تهران برپا خواهد شد. علاقمندان جهت گرفتن اطلاعات لازم می توانند به وبسایت این رویداد www.manzoumeh2019.ir مراجعه نموده و ثبت نام نمایند. امکان تماس با شماره ۰۲۱۶۶۰۶۲۹۳۱ نیز جهت کسب اطلاعات فراهم شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید