کارآفرینی راهبردی، حلقه مفقوده تقویت تولید ملی است

کارآفرینی راهبردی، حلقه مفقوده تقویت تولید ملی است

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از لزوم حمایت سازمان های مناطق آزاد از تولید، نیروی کار و سرمایه های ملی در این مناطق خبر داد.

به گزارش وب سایت آموزش کارآفرینی و کسب‌وکار به نقل از خبرگزاری صداوسیما، مرتضی بانک در شانزدهمین اجلاس استقامت ملی در تولید و خدمات در مرکز همایش های بین المللی سازمان صدا و سیما با اشاره به اینکه بی تردید امروز موضوع بسیار مهم تلاش برای توسعه و تقویت تولید ملی، حمایت از نیروی کار و سرمایه های ملی به عنوان هسته مرکزی و نقطه تمرکز نظام توسعه ملی است گفت: برگزاری شانزدهمین اجلاس استقامت ملی در تولید و خدمات در این مقطع حساس برای اقتصاد و سیاست ایران از یک سو بستر مناسبی برای یادآوری ضرورت تلاش های نظام مند بخش های دولتی و غیردولتی کشور برای تقویت و توسعه تولید ملی است و از طرفی افق های نوینی نیز برای تبادل و اشتراک اطلاعات و برنامه های بخش های مختلف کشور برای توسعه سرمایه گذاری و گسترش تولید باز می کند.

وی به الزامات استقامت و تقویت تولید ملی در کشور اشاره کرد و گفت: مهمترین الزامات استقامت و تقویت تولید ملی در کشور را فراهم سازی فضای کسب و کار مناسب و بهبود مستمر آن از سوی سیاستگذاران، مقررات زدایی و ساده سازی فرآیندهای شروع کسب و کارهای تولیدی، اجرای کامل و دقیق سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری کامل بنگاه های اقتصادی دولتی به بخش غیردولتی و اجتناب از رقابت دولت با بخش غیردولتی، شفافیت و برابری همگان در دسترسی به فرصت های اقتصادی و سرمایه گذاری و جلوگیری از هرگونه رانت های اطلاعاتی ویژه، جلوگیری از هرگونه انحصار، مدیریت هوشمندانه منابع صندوق توسعه ملی برای استفاده اثربخش آن در تقویت و گسترش تولید ملی، توسعه و ترویج فرهنگ مصرف کالاها و خدمات تولید ملی با بهره گیری از رسانه های ملی و بازتدبیر در سیاست های مالیاتی، بیمه ای و قانون کار به نفع توسعه و گسترش تولید ملی شامل می شود.

مشاور رییس جمهور درباره ویژگی ها و ظرفیت های مناطق آزاد کشور در تامین زیرساخت ها و افزایش اشتغال هم گفت: امروزه مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی در گستره مرزهای جنوبی و شمالی کشور، با آماده سازی زیرساخت های فیزیکی، امور زیربنایی، حمل و نقل و ارتباطات و نیز برخورداری از قوانین و مقررات تسهیل گر و مشوق های مالی و مالیاتی مناسب، میزبان بیش از ۱۴۰۰ واحد تولیدی صنعتی، معدنی، کشاورزی و شیلات در کنار صدها واحد خدماتی گردشگری و تجاری هستند که بالغ بر ۲۸۰ هزار نفر نیز در این واحدها مشغول به کار هستند.

بانک ادامه داد: در ۵ سال اخیر مجوز بیش از ۵۳ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی در مناطق آزاد صادر شده است که بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان آن تحقق یافته است.

وی افزود: در این مدت ۷٫۶ میلیارد دلار مجوز سرمایه گذاری خارجی به صورت مستقیم و مشارکت ایرانی ـ خارجی نیز صادر شده که ۱٫۲ میلیارد دلار آن محقق شده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به فعالیت های مناطق ویژه اقتصادی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: ۲۲ منطقه ویژه اقتصادی غیر بندری عمدتا متمرکز بر تولید صنعتی و ۶ منطقه ویژه اقتصادی بندری متمرکز بر فعالیت های لجستیک در کشور با بیش از ۵۳۰ واحد صنعتی ـ تولیدی و ۴۹۸ واحد خدمات لجستیک و اشتغال بالغ بر ۱۷۶ هزار نفر در حال فعالیت هستند.

وی افزود: در طول ۵ سال گذشته در مقابل حدود ۲۸ میلیارد دلار واردات تجهیزات و ماشین آلات و مواد اولیه بالغ بر ۹۹ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی کشور از مناطق ویژه اقتصادی صورت گرفته است که این عدد سهم عمده ای را صادرات غیر نفتی کشور به خود اختصاص داده است.

بانک بر اهمیت حمایت از سرمایه گذاران در مناطق آزاد تاکید کرد و افزود: ده ها پروژه سرمایه گذاری در حوزه های مختلف صنایع سبک و سنگین، نفت، گاز و پتروشیمی، کشاورزی و شیلات، گردشگری و خدمات لجستیک در مناطق آزاد تعریف و آماده ارائه به سرمایه گذاران است.

وی ادامه داد: به سرمایه گذاران و تولیدکنندگان کشور اطمینان می دهیم که در مسیر سرمایه گذاری در مناطق آزاد از همه حمایت های قانونی و مدیریتی لازم از ناحیه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و سازمان های مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی برخوردار خواهند بود.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم چنین در این اجلاس افزایش بهره وری عوامل تولید با بهره گیری از شیوه های نوین مدیریت و مهندسی، مشتری مداری، تولید کالاهای صادرات محور، نگاه به تولید برای ورود به بازار جهانی و تولید رقابتی، همچنین ایجاد و استقرار واحدهای تحقیق و توسعه در واحدهای تولیدی، توجه به تکمیل زنجیره تولید از مواد خام تا محصولات نهایی، توجه به رویکردهای کارآفرینی شرکتی به معنی نهادینه سازی موضوع مهم نوآوری در همه افراد و عناصر بنگاه ها و مهم تر از آن پیاده سازی رفتار همزمان و مستمر فرصت جویی و مزیت آفرینی که از آن به «کارآفرینی استراتژیک» یاد می شود را از جمله مهم ترین الزامات پیش روی فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان برای توسعه و تقویت تولید ملی دانست.

شانزدهمین اجلاس «استقامت ملی در تولید و خدمات» امروز در تهران و در مرکز همایش های سازمان صداوسیما توسط دبیرخانه توسعه صنایع ملی ایران با حمایت وزارت راه و شهرسازی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران برگزار شد.

اولویت دادن به تولید محصولات و خدمت راهبردی و کالاهای اساسی و رفع موانع آن، معرفی تجارب موفق سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و بررسی نحوه بازارسازی و استفاده از فرصت های ویژه مناطق آزاد در راستای توسعه تولید ملی از جمله اهداف اجلاس استقامت ملی در تولید و خدمات بود.

همچنین بررسی دستاوردها، راهکارها و طرح های حمایتی مناطق آزاد برای تولیدکنندگان، بررسی مشوق های موثر برای صاحبان صنایع به منظور سرمایه گذاری و توسعه تولید در مناطق ویژه اقتصادی و نحوه جذب سرمایه گذاران خارجی و دانش فنی در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی از دیگر اهداف برگزارکنندگان این اجلاس بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید