کارآفرینی کشور را از شرایط سخت عبور می‌دهد

کارآفرینی کشور را از شرایط سخت عبور می‌دهد

به گزارش وب سایت آموزش کارآفرینی و کسب‌وکار به نقل از خبرگزاری مهر؛ اسحاق جهانگیری در سومین دوره اهدای نشان کارآفرینی «امین الضرب» که سه شنبه ۱۸ دی ماه در تالار وحدت تهران برگزار شد، اظهار کرد: امروز همزمان جلسه شورای عالی اقتصادی سه قوه برگزار شد.
وی خاطر نشان کرد: اتاق بازرگانی تهران در روند توسعه کشور موفق بوده و با نشان کارآفرینی امین الضرب اقدام مهمی انجام داده است و آیندگان به این موضوع خواهند پرداخت.
معاون اول رئیس‌جمهور با طرح این موضوع که انتخاب کارآفرین برتر در بخش خصوصی توسط بخش خصوصی تقریب عمومی به این امر است، افزود: کارآفرینی الزام کشور است و می تواند کشور را از شرایط سخت عبور دهد.
جهانگیری تاکید کرد: اگر کشور در تحریم نبود همچنان نیازمند کارآفرینی بودیم چه رسد به موقعیت فعلی که دشمنان می خواهند آینده تیره پیش روی جوانان ما بگذارند.
وی تصریح کرد: کارآفرینان، افق های روشنی پیش روی آینده خواهند گشود.
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: نیازمند تعقل و خلاقیت در راهکارهای جدید برای برون رفت از شرایط اقتصادی هستیم.
جهانگیری در بخشی از سخنانش، یادآور شد: باید کارآفرینی جدید را مهیا کنیم و میدان برای جوانان و زنان باز باشد چراکه امروز تغییرات مهمی در اقتصاد جهان رخ می‌دهد.
وی ادامه داد: با نیم نگاهی به جهان، واقعیت‌ها را خواهیم دید که عده ای افول می کنند و عده ای ظهور می کنند. رمزگشایی از این افول و ظهور و فراز و فرودها نشان می‌دهد، آنجایی که توانستند با تغییرات هماهنگ باشند، به موفقیت رسیدند.
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به فرمایش امیر مومنان(ع) گفت: هرکس نسبت به زمانه خود آگاه است از خطرات مصون است. باید بنگاه پویا و جامعه پویا تغییرات را بشناسد چراکه تعییرات بسیار سریع است.
جهانگیری خاطر نشان کرد: امیدواریم بنگاه های اقتصادی بتوانند تغییرات متعدد اجتماعی و اقتصادی را شناسایی کنند تا در چرخ دنده های تغییر قربانی تغییرات نشوند.
وی تاکید کرد: با تکیه بر نخبگان و دانشگاهیان می‌توانیم در برابر تغییرات، نگرانی را از کشور کاهش دهیم.
معاون اول رئیس جمهور افزود: در مقطع فعلی به تکیه بر سرمایه های اجتماعی نیاز داریم و باید اعتماد به نفس و روحیه خوب خود را حفظ کنیم.
جهانگیری یادآور شد: در دهه اخیر فعالان اقتصادی شرایط خیلی سختی را گذراندند زیرا تحریم های جدید را داشتیم و نوک این تحریم ها به سمت فعالان اقتصادی، صاحبان کارخانه ها و مردم مظلوم ایران است.
وی با بیان اینکه اقتصاد ایران از بیماری های مزمن رنج می برد، تصریح کرد: بودجه کشور امروز به یک چالش تبدیل شده همچنین نقدینگی کشور و مسائل زیست محیطی مانند ریزگردها، شن ‌های روان و کمبود آب از مسائل مهم کشور است.
معاون اول رئیس جمهور اظهار کرد: ما این مشکلات اقتصادی را داشتیم تا اینکه در سال ۹۱ و ۹۲ تحریم شدیم و می گفتند ایرانی ها قوانین بین الملل را رعایت نمی کنند و منطقه را به سمت رقابت تسلیحاتی پیش می‌برند اما با گفتگوهای بسیار به دنیا ثابت کردیم که چنین نیست.
جهانگیری گفت: تحریم ها را برگردانند با استدلالی که کلاه گشادی بر سر ما گذاشتند اما آیا این استدلال پذیرفتنی است؟ ایران یک سمت میز بوده و پنج قدرت دیگر جهان یک سمت مذاکره بودند. آیا این استدلال‌ها جز زورگویی چیز دیگری است؟
وی افزود: آمریکایی‌ها اذعان کردند که ۷ هزار میلیارد در منطقه هزینه کردند و چیزی به دست نیاوردند و تنها بر فعالان اقتصادی ما فشار آوردند.
معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: این دوره طولانی نخواهد بود و باید فکر کنیم که چگونه این زمستان سخت را بگذرانیم؛ ما می توانیم این دوره را خوب بگذرانیم.
جهانگیری افزود: می‌خواهند معاش مردم را سخت کنند و شرط عبور از این شرایط انسجام است. مسئولین سیاسی باید انسجام را حفظ کنند اما عده ای هنوز دنبال این هستند که چگونه رقیب را از میدان به در کنند در حالیکه مردم تحت فشار هستند و باید به داد مردم رسید.
وی یادآور شد: باید پس از انسجام بر روی اقتصاد برنامه ریزی کنیم تا معیشت مردم آسیب نبیند. دولت در مورد این بخش تصمیم گرفته و این دوره دوره کوتاهی است و تعبیر این است که زمستان تمام می شود و رو سیاهی به ذغال می‌ماند.
معاون اول رئیس جمهور همچنین بیان کرد: مرحله دوم احیا و توسعه صادرات است. باید ارز برای کشور تامین کنیم چرا که آمریکایی ها تلاش کردند نفت و پتروشیمی را تحریم کنند. ما با صادرات دیگر محصولات ارز و نیاز کشور را تامین می کنیم.
جهانگیری بیان کرد: می‌دانم واحدهای تولیدی مشکل نقدینگی دارند و باید دستور کار سندیکاها باشد تا با توجه به محدودیت‌ها، نقدینگی واحدهای تولیدی را برای سرمایه در گردش تامین کنند.
وی تصریح کرد: با تولید و صادرات حتما از این شرایط سخت عبور می کنیم ‌و مردان بزرگ می توانند این دوره را خوب مدیریت کنند.
معاون اول رئیس‌جمهور خطاب به فعالان اقتصادی گفت: شما می توانید کشور را از این مرحله عبور دهید و من به شما قول می دهم به خاطر حمایت از شما در صحنه می مانم و از شما حمایت می کنم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید