رمزارز

کمک های بین المللی به آسیب دیدگان سیل از طریق رمزارز امکان پذیر است

کمک های بین المللی به آسیب دیدگان سیل از طریق رمزارز امکان پذیر است

رمزارز ها به کمک سیل زدگان ایرانی می آیند. در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ نشست خبری با عنوان تاثیرگذار “انسانیت ورای سیاست” برگزار گردید. این نشست سرآغاز شروع کار کمپین IranRescueBit می باشد. افرادی که در این نشست خبری شرکت داشتند آقایان رضا قربانی، حامد صالحی، مصطفی نقی پور با سمت مدیر آزمایشگاه بلاک چین بودند.

هدف از نشست انسانیت ورای سیاست چیست؟

به دلیل تحریم های مالی ایالات متحده، امکان تراکنش های مالی بین المللی و نقل و انتقالات بانکی بین المللی برای سازمان های ایرانی محدود شده است. این تحریم ها باعث شده که سازمان هلال احمر ایران نیز دچار این محدودیت ها گردد و در نتیجه کمک های مالی که نهادهای بین المللی خواستار واریزی برای هلال احمر هستند، به دست ایشان نرسد. در واقع محدودیت مالی هلال احمر باعث متوقف شدن ارسال کمک های مالی به آسیب دیدگان سیل های اخیر ایران گشته است.

جهت حل این معضل مالی برای سازمان هلال احمر، اکوسیستم رمزارز ایران راه حل جدیدی ارائه نموده است. این اکوسیستم کمپینی را راه اندازی کرده است که توسط آن نهادها و اشخاص خارج از ایران بتوانند از طریق رمزارز کمک های مالی خود را به آسیب دیدگان سیل برسانند و هلال احمر از این راه می تواند کمک های بین المللی را جمع آوری نماید. رمزارزها یا ارزهای دیجیتال تحت نظارت دولت ها نیستند و ماهیتی غیرمتمرکز دارند، به همین دلیل اشخاص علاقمند در سرتاسر دنیا می توانند مستقیما کمک های مالی خود را به افراد آسیب دیده در ایران برسانند و از محدودیت تحریم ها به دور باشند.

نحوه کمک رسانی توسط رمزارز به سیلزدگان چگونه می باشد؟

حامد صالحی که در نشست انسانیت ورای سیاست حضور داشت، در این رابطه گفت: این کمپین کاملا خودجوش بوده و حدود یک ماه است که راه اندازی شده، پس از آنکه کمک های رمزارزی جمع آوری شد، آن ها به پول نقد ایران تبدیل شده و تحویل هلال احمر می گردد، تا به مصارف مورد نیاز آسیب دیدگان برساند.

او در ادامه گفت: تا به حال با هلال احمر مکاتباتی در این راستا انجام شده و گرچه تا کنون نتیجه مثبتی نداشته ولی این کمپین به تلاش های خود ادامه داده و با ایجاد روابط مثبت با سازمان هلال احمر، سعی در جلب توجه سازمان به این کمپین نموده است. صالحی در پاسخ به این سوال که نقش دولت در این زمینه چیست، اظهار کرد این کمپین از دولت خواسته در این مورد اقدامی ننماید و راه را برای این کمپین باز بگذارد. باتوجه به اینکه این کمپین از جوانان مبتکر و نوآفرین تشکیل شده، ایشان راه حل مناسب جهت کمک رسانی بین المللی به هلال احمر را در مبادلات رمزارز یافته اند.

صالحی اظهار کرد: این کمپین کار سیاسی نمی کند و تنها از جنبه بشر دوستانه دست به این اقدام زده است. اطلاعات این کمپین کاملا شفاف بوده و تنها هدفش کمک رسانی به آسیب دیدگان سیل و جلب توجه نهادهای بین المللی برای کمک به این افراد است و اینکه وضعیت این افراد به ورطه فراموشی سپرده نشود.

صالحی در پایان سخنان خود گفت: آدرس سایت این کمپین، www.iranrescuebit.com است و نحوه کار کمپین به صورت واضح در این سایت بیان شده است. اشخاص مورد هدف این سایت کسانی هستند که از خارج از ایران تمایل دارند به آسیب دیدگان سیل های اخیر ایران یاری رسانده و کمک نقدی بنمایند.

هدف از ایجاد کمپین کمک به سیلزدگان چیست؟

در طول دو ماه فروردین و اردیبهشت در سال ۱۳۹۸ حدود ۲۸ استان از ۳۱ استان ایران با چندین سیل ویرانگر مواجه شدند. این سیل باعث از دست دادن ۷۸ هموطن و ۱۱۳۷ مجروح گردید. سی هزار نفر در ۲۶۹ شهر و ۵۱۴۸ روستا محل سکونت خود را از دست داده و آواره شدند.

خساراتی که در اثر سیل بر خانه های مسکونی، زمین های زراعی، جاده ها و پل ها وارد آمد را حدود دو و نیم میلیارد دلار تخمین زده اند. کمک های دولتی و مردمی در داخل کشور به سوی این مناطق سرازیر شده، ولی حجم خسارات نیاز به کمک های بین المللی را می طلبد. از آنجا که تحریم های حاکم بر ایران شامل تراکنش های مالی و نقل و انتقالات بانکی نیز می گردد،

بنابراین هموطنان و دیگر نهادهای خارج از کشور نتوانستند کمک های مالی خود را به آسیب زدگان ناشی از سیل برسانند. کمپین جذب کمک های رمزارزی از علاقمندان در خارج از کشور، راه حلی بود که این نهاد نوآفرین ابداع نمودند تا جذب کمک های مالی راحت تر شده و در جهت تسریع به کمک رسانی برای مرمت نواحی سیل زده اقدام موثری صورت پذیرد.

image003 4 300x190 - کمک های بین المللی به آسیب دیدگان سیل از طریق رمزارز امکان پذیر است


آسیب دیدگان سیل ایران

دلیل انتخاب رمزارز برای کمک رسانی بین المللی چیست؟

پس از اعمال تحریم ها، بسیاری از حساب های بانک های خارجی ایران و از جمله حساب خارجی سازمان هلال احمر ایران مسدود شده اند. بنابراین هلال احمر ایران قادر به دریافت کمک های خارجی از طریق سیستم بانکی نمی باشد.

از آنجا که در تراکنش های مالی توسط رمزارز شخص کمک رسان ناشناس باقی می ماند، بنابراین از خطر تحریم مالی محفوظ خواهد بود. وجوه کمک رسانی شده در مراکز مبادلات محلی و معتبر به ریال ایران تبدیل شده و کاملا شفاف به حساب سازمان هلال احمر واریز می شود.

کمپین iranrescuebit از طرف جامعه رمزارز ایران و گروه بلاک چین و تعدادی از نهادهای غیر دولتی حمایت می شود و دولت تنها نقش ناظر حمایتی را دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید