حمایت کمیسیون تنظیم مقررات از کسب و کارهای حوزه ارتباطات

حمایت کمیسیون تنظیم مقررات از کسب و کارهای حوزه ارتباطات

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، رویکرد جدید خود را اعلام کرد. علی‌محمد منتظری، مدیرکل دفتر بررسی‌های فنی و اقتصادی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات

رادیویی، طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که همچنان پیگیر گسترش، سامان دادن و بالا بردن کیفیت شبکه ارتباطات ثابت کشور هستند و در این راستا از تکنولوژی FTTX

استفاده می‌نمایند، که این اقدامات منجر به گسترش کسب و کارها و خدمات نوین می­‌گردد.

کمیسیون تنظیم مقررات از کسب و کارهای حوزه ارتباطات 2 - حمایت کمیسیون تنظیم مقررات از کسب و کارهای حوزه ارتباطات

در طی مصاحبه او گفت: در سال ۹۳، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، ضوابطی را برای صدور مجوز و ساماندهی پروانه مراکز خدمات ارتباطات ثابت، تصویب کرده بود. در حال حاضر، نیاز به فعالیت­‌های جدیدی برای اپراتورهای سرویس دهنده­‌های اینترنتی احساس می­‌شد.

زیرا پس از گذشت ده سال، به منظور حذف وابستگی به تکنولوژی، تسریع در گسترش سرویس رسانی در تمام کشور، به وجود آوردن رقابت در گسترش شبکه و دادن خدمات تبادل اطلاعات، صدور مجوزهای جدیدی لازم بود.

دادن مجوزها در دو قسمت شبکه یا FCP و سرویس یا Servco تقسیم‌بندی می­‌شوند. با تغییر بخش ارتباطات ثابت، ارتباطات موبایل نیز تغییراتی داشته است.

اولین حلقه ارتباطات موبایل با ترفیع شبکه اپراتورهای موبایل به نسل سوم و بعد از آن به وجود آمد.

علی‌ محمد منتظری، در این رابطه گفت:

استفاده از پهنای باند موبایل در زندگی روزانه استفاده کنندگان تلفن همراه، روز به روز بیشتر شده است.

سرویس MNP که در واقع سرویسی است که به یک تلفن همراه یا تلفن هوشمند اجازه می­‌دهد که شبکه مخابراتی خود را تغییر دهد ولی همان شماره تلفن را نگه دارد.

این امکان را برای کاربران تلفن همراه به وجود آورد که بتوانند اپراتور خود را تغییر دهند و اپراتورهای مجازی موبایل یا MVNO توانستند با دادن سرویس‌­های متفاوتی وارد حوزه ICT گردند.

به وجود آمدن شرایط حاصل از اوضاع سیاسی و اقتصادی از یک طرف و متغیر شدن فرهنگ استفاده مردم از امکانات تکنولوژی و ارتباطات، حال و هوای متفاوتی را نسبت به سال ۹۳ به وجود آورده است.

در این راستا شرکت­‌هایی که مجوز ارتباطات را داشتند در چالش ضروریات مجوزهای جدید و مرزبندی­‌های محدوده فعالیت­هایشان قرار گرفتند.

در این فضای جدید، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات  و مسئولین تدوین مقررات حوزه ICT برآن شدند تا در جهت کم کردن هزینه­‌های اپراتورها،استفاده مقرون به صرفه از منابع و امکانات زیربنایی موجود، و همچنین گسترش کسب و کارهای قلمرو ICT،تدوین قوانین و مقررات موجود را بیش از پیش دنبال نمایند.

کمیسیون تنظیم مقررات از کسب و کارهای حوزه ارتباطات 3 - حمایت کمیسیون تنظیم مقررات از کسب و کارهای حوزه ارتباطات

در شرایط فعلی چه گام‌هایی در جهت تدوین مقررات در قلمرو ICT برداشته شده است؟

در واقع گذشته از آنکه کسب و کارهای حوزه ICT نیز مانند بقیه کسب و کارها تحت تاثیر وضعیت اقتصادی کشور واقع شده، همچنین نظر مردم بیش از بیش به استفاده از تکنولوژی جذب شده است.

بنابراین تدابیر جدیدی در گسترش زیر ساخت­‌ها و کسب و کارهای قلمرو تکنولوژی و ارتباطات مورد نیاز است، که با توجه به شرایط اقتصادی کشور لازم است برای مقابله با چالش­‌هایی که احتمال وقوع آن‌ها در سال ۹۸ وجود دارد، پیش‌بینی‌های لازم انجام گیرد و مقررات مورد نیاز تصویب گردد.

در سال ۹۷ مصوبه ای در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، درمورد تعیین قیمت اجاره و نگهداری فیبر تاریک تصویب گردید که مواد آن در مورد اختصاص دادن منابع در حد مقرون به صرفه و کم کردن هزینه­‌های اپراتورها برای ایجاد شبکه بود.

قبل از آن هر دو شرکت مخابرات و ارتباطات زیر ساخت، دارای شبکه گسترده‌ای از فیبر نوری بودند که انتقال اطلاعات را از طریق این بستر انجام می­‌دادند و امکان در اختیار گذاشتن فیبر تاریک برای مشتریان وجود نداشت.

افزایش هزینه‌های سرویس‌های ارتباطی

هزینه‌های سرویس‌های ارتباطی به دو دلیل زیاد بود، یکی آنکه اپراتورها برای ایجاد شبکه لازم بود در تمام مسیرها فیبر­گذاری کنند که هزینه‌های اجرایی این عملیات زیاد بود و انجام این کار صرفه اقتصادی نداشت.

از طرف دیگر به دلیل ایجاد کردن بسترهای موازی، مسیر ارتباطی اپراتورها دچار اخلال می‌­شد که در نهایت باعث بالا رفتن هزینه‌های سرویس های ارتباطی می­‌گردید.

قابل توجه است که دو شرکت مخابرات و شرکت ارتباطات زیر ساخت، تنها قسمتی از تارهایی که در دسترس­شان بود را استفاده می­‌کردند و قسمت اعظم این منابع و امکانات به دیگر دارندگان مجوزها، واگذار می­‌گردید.

مصوبه تعیین قیمت اجاره و نگهداری فیبر تاریک برای چه شرکت­‌هایی قابل پیاده‌سازی است؟

این مصوبه گذشته از آنکه باعث کم کردن هزینه­های تولید و گسترش شبکه گردید، باعث فراهم شدن امکان اختصاص دادن بهینه منابع و امکانات به شرکت ارتباطات زیر ساخت و شرکت مخابرات شد.

البته باید گفت به غیر از این دو شرکت، همه دستگاه‌هایی که در بند ب ماده ۶۷ قانون برنامه ششمین پنج سال که توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب شده، اجازه یافتند که تار تاریک را ارائه دهند و گذشته از آن، امکانات اضافه خود را تحت نظر رگولاتوری به سایر دارندگان مجوزها نیز ارائه نمایند.

کمیسیون تنظیم مقررات از کسب و کارهای حوزه ارتباطات 1 - حمایت کمیسیون تنظیم مقررات از کسب و کارهای حوزه ارتباطات

آیا هم اکنون در بخش ICT شرایط جدیدی برای بهبود بخشیدن به کسب و کارهای اپراتورها وجود دارد؟

یکی از اهداف اصلی رگولاتورها در سرتاسر دنیا، زدودن انحصار گرایی و در اختیار قرار گذاشتن منابع به دیگران است. کارشناسان اقتصادی بر این عقیده اند که در سال ۹۸ کسب و کارهایی که درآمد ارزی بیشتری داشته باشند موفق‌­تر خواهند بود.

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، در اسفند ماه سال ۹۷ مقرراتی را تصویب کرد که طی آن ترافیک ارتباطات صوتی در سطح بین‌المللی را آزادسازی نمودند.

به دلیل این مقررات تصویب شده، شرایط لازم جهت گسترش فعالیت­‌های هر دو اپراتور همراه اول و اپراتور تلفن ثابت در حوزه های زیر به آن‌ها ابلاغ شد.

این حوزه ها عبارتند از: نقل و انتقالات مکالمات بین‌المللی، از بین بردن انحصارگرایی، کم کردن هزینه اپراتورها، افزایش میزان سرمایه‌گذاری. تمامی این تلاش‌­ها به این دستاوردها منتهی شد که سرویس مکالمات بین‌المللی با کیفیت بیشتر و قیمت مناسب‌تر به کاربران این اپراتورها ارائه گردید.

در مصوبه تعیین قیمت اجاره و نگهداری فیبر تاریک هزینه مکالمات بین‌المللی چقدر در نظر گرفته شده است؟

به منظور رقابتی کردن قیمت­ها و منطبق بر شرایط بازار، دارندگان مجوزهای شبکه‌ای که مستقیماً با کاریرهای بین‌المللی در ارتباط هستند، موظف شدند که هزینه مکالمات بین‌المللی و نرخ انتقال داده‌های صوتی وارد شده به کشور را با قیمت عمده فروشی به کاربران و مشترکین خود در هر ماه ارائه دهند.

در اینصورت این قیمت با حداقل ۳۰ درصد کمتر از متوسط قیمت خرده فروشی به آن‌ها عرضه خواهد شد.

هزینه کارکرد شرکت ارتباطات زیرساخت، از بابت حمل و نقل داده از مراکز سوئیچینگ بین‌المللی در صدور و ورود مکالمات بین‌المللی در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تعیین گردیده است.

بنابراین تمام کسانی که مجوز دارند باید کاربران و مشترکینی که حمل و نقل داده‌ها به کشور را بدون مجوز انجام می­‌دهند، شناسایی کرده و با آن‌ها طبق مقررات برخورد نمایند.

در رگولاتوری چه روش‌هایی در نظر گرفته شده است؟

در حال حاضر یکی از راهکارهای کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات جهت حمایت از شرکت­‌های عرضه کننده سرویس‌­های ارتباطی و تکنولوژی اطلاعات،

این بوده که در روش محاسبه هزینه پهنای باند اینترنتی اصلاحاتی به عمل آورده و هدف آن کم کردن هزینه­‌های این شرکت­‌ها بوده است.

در گذشته مصوبه‌ای در اسفند ماه سال ۹۵ تصویب گردید که طبق آن روش حساب کردن قیمت پهنای باند اینترنتی بر اساس حداکثر پیک مصرف ماهانه در متوسط ۵ دقیقه بوده است.

در این روش اگر پیک نامتعارف و ناخواسته­‌ای مشاهده می­‌شد، مشترکین دریافت سرویس‌­های پهنای باند لازم بود هزینه این باند اضافی را بپردازند که تحمیل یک هزینه اضافی به اپراتورها می‌­گردید.

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مرداد سال ۹۷

در مرداد ماه سال ۹۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، یک مصوبه اصلاحی ارائه داد که طبق آن پیک­‌های ناخواسته که خارج از کنترل بودند حذف گردید

و روش جدیدی برگرفته از Burstable Billing، اتخاذ گردید که طبق آن ۵ درصد از نمونه­‌هایی که طبق اندازه‌گیری‌ها مرتبه بالایی در مصرف داشتند از نمونه‌گیری­‌ها خارج شدند و اساس محاسبه بر ۹۵ درصد مصرف باقی مانده، تعیین گردید.

برای تشویق شرکت های دارای مجوز، به توزیع و پایداری شبکه در مصوبه ۲۷۸ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، معیار ارزیابی سطح قیمت پهنای باند اینترنتی، حجم ظرفیتی مبادلات داده­ای است که در نقاط تحت نظر شرکت ارتباطات زیرساخت فروخته شده است.

این ظرفییت جمع ترافیک داده­‌ها برای هر مشتری بوده است.
از زمان انتشار این مصوبه، حجم مبادلات ترافیکی براساس جمع ترافیک کشوری یا country profile محاسبه می­‌شود. در این روش محاسبه پلکانی انجام شده و باعث کم شدن هزینه اپراتورها می­‌شود.

57483839 - حمایت کمیسیون تنظیم مقررات از کسب و کارهای حوزه ارتباطات

تدوین مقررات در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات

یکی از اهداف کمیسون تنظیم مقررات ارتباطات از کاهش نرخ تمام شده سرویس‌­های اپراتوری، این بوده که ارائه این سرویس‌­ها در سبد خانوارها افزایش پیدا نکند.

هدف اصلی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، این است که هزینه راه اندازی و گسترش شبکه ها که هزینه زیادی را در بردارد، بتوانند کاهش دهند تا از منابع و امکاناتی که در کشور موجود است، بهترین استفاده را بنمایند.

جهت گسترش خدمات در نواحی روستایی و نواحی که سرویس­های ارتباطاتی در آنها ضعیف است، این کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، برنامه‌هایی را در مصوبه سال ۹۷ در نظر گرفته بود.

یکی از اهداف دولت دوازدهم گسترش خدمات در مناطق روستایی و جاده­ای کشور می‌­باشد، که در این مسیر گسترش و ترفیع شبکه­‌های دارندگان مجوز را در نظر گرفته است.

جهت دستیابی هرچه سریع‌تر به این هدف، کمیسون تنظیم مقررات ارتباطات، مقررات عمده فروشی سرویس­‌های شبکه USO را در دی ماه سال ۹۷ وضع کرده است.

با توجه به هدف کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، از کم کردن هزینه­‌های گسترش شبکه و استفاده بهینه از امکانات موجود کشور،

در مصوبه شماره ۲۸۹ امکان عمده فروشی سرویس­‌های شبکه USO از طرف عرضه کنندگان سرویس‌های USO به شرکت‌هایی که دارای مجوز ارتباطات و تکنولوژی داده‌ها هستند، برای مدت زمان مشخصی داده شده است.

آیا تدوین و تصویب مقررات قبل، در سال ۹۸ نیز ادامه خواهد داشت؟

هدف اصلی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، که کم کردن هزینه‌های گسترش شبکه و عرضه سرویس‌های ارتباطی است، در سال ۹۸ با اعمال تغییراتی در حال انجام است.

این هدف از طریق موارد زیر، از مهم‌ترین اهداف برنامه‌های رگولاتوری است، پیگیری می­‌گردد: رویه فروش پهنای باند اینترنتی و سرویس مبادلات داده تغییر یافته است.

مقررات استفاده اشتراکی از زیرساخت‌­ها تکمیل یافته است. مقررات فروش عمده سرویس‌­های ثابت و موبایل تدوین گردیده است.

همانطور که گفته شد ما در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، برای ساماندهی، گسترش و ترفیع شبکه‌­های ارتباطات ثابت در کشور تکنولوژی FTTX را به کار گرفته‌ایم.

امید است با توجه به تمامی اقدامات و برنامه‌­های اجرا شده و در حال اجرا، بتوانیم شاهد تحولات خوبی در قلمرو ICT و به دنبال آن گسترش کسب و کارهای نوین در سطح کشور باشیم.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید