بوم ناب

LeanCanvas small - بوم ناب

مسئله
برای درک مسئله باید از روشهای مشاهده و مصاحبه های رسمی استفاده کنید تا متوجه شوید که مسئله مورد نظر شما، چقدر ارزش حل کردن دارد. باید بدانید که دقیقا چه افرادی این مشکل را دارند و در حال حاضر افراد آن را چگونه حل میکنند.

بخش مشتریان
بخش مشتریان در واقع پذیرندگان آغازین هستند نه همه مشتریان، دقت داشته باشید که مشتری با کاربر نهایی متفاوت است.

ارزش پیشنهادی یکتا
ارزش پیشنهادی یکتا مشخص میکند که چه چیزی شما را از دیرگان متمایز میکند و چرا باید مورد توجه دیگران قرار گیرید.

راه حل
وقتی که مسئله را کامل متوجه شدید، باید بهترین راه‌حل را تعریف کنید. توجه داشته باشید که در مراحل آغازین باید به دنبال «کمینه محصول پذیرفتنی» یا MVP باشید.

برتری مطلق
خاصیتی که شما را جلو تر از بقیه قرار دهد برتری مطلق محسوب می شود. برتری مطلق نام دیگر مزیت رقابتی یا موانع ورود است که در طرح‌ کسب و کار دیده می‌شود.

جریان‌های درآمدی
بهتر است کلیه مواردی که منجر به سود دهی و درامد شما می شود را بدانید و در بوم ناب خود بنویسید، جریان درامدی میتواند شامل سود حاصل از فروش، پورسانت، درصد مشارکت، ارائه خدمات وی آی پی و هر موضوعی شود که شما را به پول برساند.

ساختار هزینه‌ها
هزینه های اولیه چقدر هستند و از کجا ناشی می شوند ؟حتی‌الامکان هزینه های اصلی را تعیین و هزینه های ثابت و متغیر را از یکدیگر متمایز کنید. استارتاپ ها همیشه هزینه هایی برای فعالیت خود دارند.

سنجه‌های کلیدی
سنجه های کلیدی به معنای معین کردن مدت زمان فعالیت برای رسیدن به یک نقطه از کار است. سنجه های کلیدی در واقع عددهای کلیدی هستند که به شما می‌گویند کسب و کارتان چگونه پیش می‌رود.

کانال‌ها
کانال ها به معنی روش های ارتباط با مشتری است. شما به روش های گوناگونی می توانید به مشتری دسترسی داشته باشید ، باید از روز اول این راه ها یا به اصطلاح کانال ها را مد نظر قرار دهید.

Download PDF - بوم ناب
Download JPG - بوم ناب