خلاقیت و نوآوری سخت

خلاقیت و نوآوری سخت

خلاقیت و نوآوری سخت! شاید این عنوان مقاله کمی متفاوت با مقالاتی باشد که تاکنون در مورد خلاقیت و نوآوری خوانده باشید. خلاقیت و نوآوری جوانب بسیار زیادی دارد که هرکدام از آن‌ها می‌تواند در یک مقاله گنجانده شود.

در این مقاله من می‌خواهم به چیزی اشاره‌کنم که شاید بسیاری افراد آن را درک کرده باشند ولی تاکنون زیاد به آن توجه نکرده باشند. خلاقیت و نوآوری در شرایط سخت!

در کتابم با عنوان سفر به سیاره کارآفرینی، نوآوری را با تیتر “فضانوردان کارهایی تازه و مبتکرانه انجام می‌دهند” عنوان کردم. در این قسمت از کتاب من نوآوری و ابتکار را با مثال زندگی در شرایط سخت بیان کردم.

اگر کتاب را مطالعه کرده باشید، حتما متوجه شده‌اید که چرا این مثال را زدم. قطعا یکی از چیزهایی که باعث می‌شود انسان نوآورانه زندگی کند شرایطی است که در آن قرار دارد و شرایط سخت یکی از بهترین شرایط است که انسان را وادار می‌کند که دست به کارهایی بزند که تاکنون انجام نداده است، کارهایی تازه و نوآورانه.

می‌خواهم یک داستان کوتاه برایتان بگویم. داستانی که شاید بسیاری از افراد آن را تجربه کرده باشند. سال‌ها پیش در یک برهه از زمان کوتاه، شرایط مالی خانواده ما به‌شدت به هم ریخته بود به‌گونه‌ای که خرید برخی از مواد غذایی برای ما واقعا سخت بود. در آن شرایط سخت، مادر من که یک انسان واقعا مبتکر و نوآور بود با مواد غذایی اندکی که در منزل داشتیم برای ما غذاهایی تهیه می‌کرد که تا آن موقع سر سفره هیچ خانواده‌ای ندیده بودم.

با تلفیق یک سری مواد غذایی خیلی ساده و ابتدایی، غذایی برای ما درست می‌کرد که ما انگشتان دست خود را با آن می‌خوردیم. از مادرم که سوال می‌پرسیدم اسم این غذا چیست، او با لبخندی مهربانانه می‌گفت: غذای من‌درآوردی!!!

لغت جدیدی در دنیای واژگان من بوجود آمد! من‌درآوردی! سنم به تحقیق قد نمی‌داد تا بروم جستجو کنم که این واژه واقعا یعنی چه؟! تنها کاری که می‌توانستم بکنم این بود که من هم همراه مادرم بخندم.

سال‌ها بعد آن کلمه را من اینگونه برای خودم معنی کردم، نوآوری. بله شاید این معنی از دیدگاه بسیاری افراد خنده‌دار باشد. من‌درآوردی واقعا یعنی نوآوری؟؟؟ از دیدگاه من همان معنی است که گفتم، نوآوری.

شرایط سخت در زندگی آن روزهای ما، مادرم را مجبور به پختن، تکرار می‌کنم، مجبور به پختن غذاهایی می‌کرد که در هیچ کجا آن را نیاموخته بود. یا باید گرسنگی را تحمل می‌کردیم، یا باید با یک حرکت نوآورانه غذایی درست می‌کردیم. که البته دومین راه بهترین راه بود.

من سال‌ها بعد فهمیدم که شرایط سخت و استفاده از حداقل‌ها می‌تواند برای انسان نوآوری بیاورد. بعدها متوجه شدم بسیاری از اختراعات و چیزهایی که دور و ور ما وجود دارد صرفا به‌واسطه یک رؤیا ایجاد نشده است.

قطعا ابتدا در ذهن ایجاد و بعد در دنیای بیرون هویدا شده است، اما اگر آن شرایط سخت نبود باعث نمی‌شد که آن اختراع صورت پذیرد. شاید ادیسون به‌غیراز آرزو و رویای تولید برق، در شرایط سختی قرار داشت که باید برق را اختراع می‌کرد. شاید شرایط سخت بوده که باعث شده است تا ماشین‌آلات صنعتی برای آسان‌تر شدن کارها ایجاد شود.

البته تنها خود شرایط سخت مهم نیست، بلکه نوع نگرش ما به داشته‌هایمان است که ما را نوآور می‌کند. نگاه به چیزهایی که الان در اختیار داریم. حداقل‌ها و کمبودهایی که احساسشان می‌کنیم.

 

pic in creativity hard 01 - خلاقیت و نوآوری سخت

عینک خلاقیت و نوآوری سخت

بسیاری از خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها در کارآفرینی و کسب‌وکار به‌واسطه نوع نگاه متفاوت کارآفرین نسبت به چیزهایی است که در اطرافش وجود دارد. چیزهای که شاید به دید بسیاری از انسان‌ها ساده و پیش پا افتاده باشد.

این چیزها لزوما فیزیکی نیستند، بلکه می‌تواند خدمات و فرآیندهایی در ارائه خدمات به مشتریان باشد که باعث شده است کارآفرین نوآور شود.

مهم این است که به داشته‌های خودمان چگونه نگاه کنیم. اگر در بسیاری مواقع دید ما نسبت به برخی چیزها سخت‌گیرانه باشد می‌توان در میان آن‌ها نوآوری‌هایی ایجاد کرد.

بله درست متوجه شدید، سخت‌گیری در نگاه! بعضی وقت‌ها لازم است که کارآفرینی نگاهی منتقدانه و سخت‌گیرانه به موضوعاتی که در اطرافش می‌گذرد داشته باشد.

اگر بتوانیم فرآیندها، محصولات، خدمات و حتی نوع استخدام را با عینک سخت‌گیرانه و منتقدانه نوآوری نگاه کنیم. می‌توانیم تغییراتی در آن‌ها ایجاد کنیم که درنهایت به نوآوری برسیم.

 

pic in creativity hard 02 - خلاقیت و نوآوری سخت

تنبلی، خلاقیت و نوآوری سخت

هیچ قانونی نیست که بگوید فقط انسان‌های سخت‌کوش می‌‌توانند خلاق و نوآور باشند. من به‌شخصه به این نتیجه رسیده‌ام که بسیاری از بهترین نوآوری‌ها در کارآفرینی و کسب‌وکار به‌واسطه افرادی ایجادشده است که تنبل هستند.

بله، شاید برایتان عجیب باشد. ولی اگر دقت کنید، می‌بینید معمولا انسان‌های تنبل که حال و حوصله انجام بسیاری از فرآیندهای متداول در کسب‌وکارها را ندارند، برای اینکه بتوانند هرچه زودتر از سختی انجام کارهای سختی که بر عهده‌شان است شانه خالی کنند، تغییراتی درروند آن کار ایجاد می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند هر چه زودتر دست از تلاش بردارند و به تنبلی خود ادامه دهند.

یکی از چیزهایی که ما در کارآفرینی به آن نیاز داریم این است که بتوانیم خدمات خودمان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با صرف کمترین هزینه‌ها ارائه نماییم. این کارها را می‌توان از یک انسان تنبل که کار برایش سخت است انتظار داشت.

اگر کارآفرین هستید ازاین‌پس با کارکنان تنبلتان سخت برخورد نکنید. به‌جای آن از او بخواهید که برای راحت بودن خودش در انجام کار محوله، نوآوری و خلاقیت به خرج داده و فرآیندی جدید اراده نماید.

اگر هم خودتان از جمله افراد تنبل هستید، باید بهتان تبریک گفت، چون می‌توانید انسان‌های خلاقی باشید که در کارتان هستید. خلاقیت و نوآوری ایجاد کنید تا موفق شوید.

 

pic in creativity hard 03 - خلاقیت و نوآوری سخت

خلاقیت و نوآوری سخت چیزهایی که وجود ندارند

هنوز بسیاری از خدمات و محصولات هستند که تا کنون ایجاد نشده‌اند. همان‌طور که سال‌ها پیش بسیاری از چیزهایی که ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم وجود نداشته است.

انسان برای اینکه بتواند سختی برخی کارها را برای خود آسان کند چیزهایی را اختراع کرد. همان‌طور که کارآفرینان به دنبال این هستند بر سختی چیزهایی که اکنون وجود دارد فائق آیند.

اگر جزو کاربرانی باشید که سال‌هاست با اینترنت کار می‌کنید، حتما سختی تحمل دانلود یک فایل ۲ مگابایتی با سرعت ۱۵ کیلوبایت در ثانیه را درک کرده‌اید. نشستن و نگاه کردن به نوار پیشرفت دانلود یکی از سخت‌ترین کارهایی بود که ما آن را با تمام وجودمان احساس می‌کردیم.

عدم تحمل این سختی باعث شد که سرعت انتقال داده در بستر اینترنت در حال حاضر در کشور کره‌جنوبی به ۱۰ گیگابایت (۱۰۷۳۷۴۱۸۲۴۰ کیلوبایت) در ثانیه برسد. البته به روزی هم خواهیم رسید که این مقدار کفاف کارهای روزانه ما را نخواهد داد.

ما انسان‌ها به دلیل راحت‌طلبی ذاتی که داریم، دوست داریم تمام کارهایمان را در راحتی محض انجام دهیم. همین راحت‌طلبی باعث می‌شود که چیزهایی را ابداع کنیم که تاکنون نبوده است. خلاقیت و نوآوری سخت را بکار می‌گیریم و چیزهای جدید ایجاد می‌کنیم.

چه خوب است که بعضی وقت‌ها از دید مشتری به کارمان نگاه کنیم. ببینیم چه فرآیند یا محصولی تولید کنیم که سختی برخی کارها برای مشتری آسان شود. همین یک موضوع می‌تواند راه جدیدی در کسب‌وکارتان ایجاد کند.

 

در این مقاله سعی کردم نگاهی متفاوت به خلاقیت و نوآوری داشته باشم. نگاهی که همراه با سختی است. سختی که می‌تواند یک انسان را وادار به خلاقیت و نوآوری بزند. خلاقیتی و نوآوری که می‌تواند تفاوت بسیاری در کسب‌وکارتان نسبت به دیگران ایجاد کند.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید