دنیای واقعی کارآفرینی

دنیای واقعی کارآفرینی

دنیای واقعی، دنیایی است که بر روی نشدن پایه‌گذاری شده است. دنیایی که ذهن‌های خسته و درگیر مسائل ساده و روزمره نمی‌گذارد به فکر شدن پیش برویم. دنیای واقعی کارآفرینی چیزی است جدا از این دنیای واقعی.

 

بارها شنیده‌ایم

من بارها شنیده‌ام! و احتمالا شما هم بارها شنیده‌اید!

– ای چیزی که می‌گویی در اینجا قابل انجام نیست.

– همچنین چیزهایی در دنیای واقعی قابل انجام نیست.

– این کسب‌وکار را نمی‌توان این‌گونه انجام داد.

– کسی از این کار استقبال نمی‌کند.

– این کار شدنی نیست.

– و …

بله. این جملات، جملاتی هستند که بارها هنگامی‌که ایده‌ای مطرح می‌کنیم از دیگران می‌شنویم. بارها شده وقتی از یک ایده کارآفرینی صحبت می‌کنیم و می‌گوییم می‌خواهیم همچین کاری انجام دهیم، دیگران شروع به اظهارنظر می‌کنند و ایده ما را غیرواقعی و نشدنی نشان می‌دهند.

آن‌ها می‌خواهند دیگران را به نگه دارند و نگذارند که به جلو حرکت کنند. زیرا می‌دانند که این حرکت باعث ایجاد نوآوری و شکوفایی جهان هستی می‌گردد.

این افراد، افراد دنیای واقعی هستند! افرادی که همیشه به دنبال بدبینی و ناامیدی خود و دیگرانند. آن‌ها به دنبال شکست ایده‌های جدید و نو هستند. آن‌ها جهان را این‌گونه که هست می‌خواهند. یک دنیای سنتی!

 

تمایل به دنیای سنتی

تمایل زندگی در یک فضای سنتی و تکرار کارهایی که سال‌ها انجام و تبدیل به یک عادت شده است. حال تغییر این عادات برایشان تداعی کننده یک شکست است. شکست از دنیای واقعی کارآفرینی!

دنیای سنتی این‌گونه افراد بیان می‌کند که کار فقط انجام کارهایی است که ریسک ندارد. کارهایی است که سال‌ها پدران آن‌ها انجام داده‌اند و توانستند امرارمعاش کنند و زنده بمانند!

اگر امید و آرزویی در سر دارید قطعا آن‌ها جلوی شما خواهند ایستاد. آن‌ها می‌خواهند شما را متقاعد کنند که ایده‌های شما نشدنی است. آن‌ها قطعا به شما می‌گویند که این کار فقط هدر دادن وقت است.

ذهن انسان به دلیل ماهیت ذاتی خود فقط به دنبال حفظ شرایط موجود است. زیرا می‌ترسد تغییر کند. تغییر برایش سخت است و به دلیل حفظ امنیت خود می‌خواهد همین‌گونه که الان می‌باشد بماند.

افراد دنیای واقعی سنتی، ذهنشان به دنبال حفظ شرایط کنونی است. چون خود در آن دنیا زندگی می‌کنند و ترک کردن آن برایشان سخت است. فکر می‌کنند این تغییر دنیا باعث از بین رفتن آن‌ها و کسب‌وکارشان خواهد شد.

آن‌ها را باور نکنید، آن دنیا برای آن‌ها یک دنیای واقعی است. برای شما قطعا این‌گونه نخواهد بود. دنیای شما دنیای واقعی کارآفرینی است.

سال‌ها پیش وقتی جلسه‌ای با روسای اتحادیه‌های صنفی تهران داشتم، گفتگویی با رئیس اتحادیه مؤسسات توریستی و اتومبیل کرایه تهران بزرگ داشتم که بیان کردم دنیای واقعی ما به سمت دنیای تجارت الکترونیک و دنیای اینترنت پیش می‌رود. در آن زمان به ایشان پیشنهاد دادم که سیستم کرایه خودرو را از این حالت سنتی به یک سیستم پیشرفته و اینترنتی تغییر دهند. ولی متأسفانه ایشان شدیدا مخالف این موضوع شدند. چون دنیای واقعی آن‌ها دنیای سنتی بود.تغییر در این سیستم برایشان به‌منزله از بین رفتن مؤسسات توریستی و اتومبیل کرایه‌ای بود.

سال‌ها بعد وقتی‌که مجددا ایشان را ملاقات کردم، دنیای آن‌ها رفته‌رفته به سمت متلاشی شدن می‌رفت. زیرا نرم‌افزارهایی مانند اسنپ و تپ‌سی دنیای کسب‌وکار آن‌ها را تغییر داده بود و آن‌ها را به سمت نابودی پیش می‌برد. دنیای سنتی آن‌ها در حال تبدیل‌شدن به دنیای واقعی کارآفرینی بود ولی با عدم حضور خود آن‌ها.

دیگر صنف‌های شغلی هم باید از این اتفاق درس بگیرند. اگر می‌خواهند در دنیای واقعی کنونی کسب‌وکار یعنی در دنیای واقعی کارآفرینی فعالیت کنند باید با علم و تکنولوژی پیش بروند و از حالت سنتی به حالت امروزی دربیایند.

 

pic in real world ent 01 - دنیای واقعی کارآفرینی

دنیای واقعی کارآفرین

به نظر شما اگر تمامی افراد جهان به دنبال زندگی در دنیای واقعی سنتی بودند، اکنون ما این‌گونه زندگی می‌کردیم؟

قطعا حضور افرادی مانند بیل گیتس، استیو جابز، لری پیج و مارک زاکربرگ باعث تغییر در نگرش ما نسبت به دنیای واقعی کارآفرینی شده است. اگر این‌گونه افراد وجود نداشتند ما هنوز در دنیایی زندگی می‌کردیم که قطعا تفاوت‌های بسیار زیادی با دنیای الان و دنیایی که به سمتش در حال حرکت هستیم بود.

دنیای سنتی، یک مکان نیست. بلکه یک بهانه است. یک توجیه است برای نکوشیدن. یک ترس است از تغییر.

اما دنیای واقعی کارآفرینی یک مکان است در ذهن ما! مکانی است که به ما می‌گوید هر ایده‌ای می‌تواند عملی شود. هر ایده‌ای، حتی احمقانه می‌تواند تغییری در دنیا ایجاد کند که شاید تا الان کسی به آن توجه نداشته است.

ایده‌ای مانند فروش کتاب که توسط  Amazonانجام شد که به نظر بسیاری افراد در آن زمان کاری نشدنی و احمقانه به نظر می‌آمد. ولی اکنون بزرگ‌ترین فروشگاه کتاب است.

ایده‌ای مانند Google شاید به نظر بسیاری مردم غیر کارآمد می‌بود. ولی رفته‌رفته تبدیل به واقعیت دنیای اینترنت امروزی شده است. به‌گونه‌ای که همیشه در اینترنت همراه ماست.

ایده‌ای مانند eBay که محلی است برای فروش اجناس نو و دست‌دوم. آیا کسی از طریق اینترنت جاکفشی دست‌دوم می‌خرد؟ این جمله‌ای است که آن زمان مردم دنیای سنتی می‌گفتند. ولی همان‌ها الان کفش‌های دست‌دوم از آن می‌خرند.

پس به دنبال دنیای واقعی و سنتی کارآفرینی نروید، به دنبال دنیایی باشید که کارآفرینی می‌تواند از محله‌ها، شهرها و کشورها عبور کند. در این دنیا ایده‌ای که از مرزها عبور نکند محکوم به شکست است.

 

دلیل سفر به دنیای واقعی کارآفرینی

قطعا برای هر سفری باید دلیلی داشت. یا برای تجارت است، یا برای استراحت. در سفر به دنیای واقعی کارآفرینی هم باید دلیلی داشت.

دلیل آن‌هم این است که اگر می‌خواهیم کسب‌وکاری داشته باشیم که بتواند پویا و چابک باشد، قطعا باید از دنیای سنتی کارآفرینی به دنیای واقعی کارآفرینی، یعنی دنیای ایده‌های ناب حرکت کنیم.

شما در دنیای کارآفرینی سنتی یا دنیایی که دیگران در آن زندگی می‌کنند نمی‌توانید به اهدافی برسید که می‌خواهید.

داشتن کارمندان زیاد در اقصی نقاط جهان، داشتن دفاتر ارائه خدمات در شهرهای متفاوت و مهم‌تر از همه داشتن میلیون‌ها مشتری دست‌به‌نقد. چیزی است که دنیای واقعی کارآفرینی می‌طلبد.

کاری که فروشگاه اینترنتی مانند دی جی کالا به آن رسید. سعید و حمید محمدی با ایده‌ای که در سر داشتند توانستند به دنیای واقعی کارآفرینی ورود پیدا کنند.

سال‌ها تلاش و ممارست دررسیدن به ایده‌ای که برای بسیار از مردم خنده‌دار بود و البته نشدنی، اکنون نتیجه‌ای متفاوت را به همگان نشان داد.

۲۰۰۰ کارمند، داشتن نمایندگی‌های متعدد در شهرهای کشور و رسیدن به میلیون‌ها مشتری درست به‌نقد، چیزی است که آن‌ها به آن دست یافتند.

من فکر می‌کنم که آن‌ها حتی به فراتر از محدوده بزرگ کشورمان فکر می‌کنند. من اطمینان دارم که در سال‌های آینده این دو برادر در فکر جهانی کردن این سایت هستند. یعنی فروش کالا به کشورهایی که شاید خودشان تولیدکننده آن محصولات باشند.

 

مسیر سفر به دنیای واقعی کارآفرینی

مسیر سفر به دنیای واقعی کارآفرینی تنها از ذهن ما می‌گذرد. از ذهنی که پذیرای هرگونه ایده‌ای است. حتی ایده‌های احمقانه!

باید گام در این سفر بگذاریم تا بتوانیم به چیزهایی برسیم که همیشه به دنبالش هستیم. به چیزهایی که همیشه آرزوی رسیدن به آن‌ها را داریم.

اگر در ذهنتان ایده‌ای دارید که نمی‌گذارد شب‌ها به خواب بروید، مطمئن باشید که آن ایده می‌تواند تفاوت ایجاد کند. می‌تواند شما را در مسیر دنیای واقعی کارآفرینی قرار دهد.

 

۵ پیشنهاد برای سفر به دنیای واقعی کارآفرینی

۱- چشمان خود را کاملا باز کنید.

در طول روز با مشکلات و چالش‌های مختلفی روبه‌رو هستیم که نیاز به راه‌حل دارد. این راه‌حل‌ها همان چیزی است که ما نیاز داریم تا آن را تبدیل به یک فرصت کنیم. راه‌حل‌های عجیب‌وغریبی که می‌توانند یک مسیر به دنیای واقعی کارآفرینی باشند.

۲- کاشف نیازها باشید.

قطعا تمامی دانشمندان و مخترعین به دنبال این هستند که بتوانند به‌واسطه کشف یک نیاز چیزی را بسازند که آن را مرتفع کنند. شما مخترع نیستید، ولی قطعا می‌توانید به‌واسطه کشف نیازهای دیگران راه‌حل‌هایی ایجاد کنید که بتوانید در مسیر دنیای واقعی کارآفرینی قرار گیرید.

۳- به فکر حرکت باشید.

قطعا مقابله با کسانی که ایده‌تان را نشدنی می‌دانند مهم‌ترین کاری است که باید برای رسیدن به دنیای واقعی کارآفرینی انجام دهید. و این مقابله تنها با حرکت صورت می‌پذیرد. گوش نکردن به حرف آن‌ها و حرکت چیزی است که می‌تواند شما را کارآفرین دنیای خودتان کند.

۴- انجامش دهید.

انجامش دهید و آن را به نتیجه برسانید. اگر پیشنهاد من به آن رئیس اتحادیه فقط در حد یک مشاوره نبود و تبدیل به یک ایده منسجم می‌شد، قطعا تنها با انجام دادنش می‌توانستم موفق بشوم که به او ثابت کنم که آن پیشنهاد قابل انجام است. پس انجام دهید، آن ایده‌ای که شما را به دنیا واقعی کارآفرینی می‌رساند.

۵- صبور باشید.

قطعا رسیدن به هر نتیجه مثبت و موفقیت انگیز در دنیای کارآفرینی تنها با یک‌چیز میسر می‌گردد و آن‌هم صبر است. چه ایده‌هایی که انجام نشد، حتی انجام شد ولی صبری نبود که آن را شکوفا کند. قطعا صبر است که می‌تواند نتیجه‌ایده‌تان را به شما نشان دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید