نظارت بر تاکسی‌های اینترنتی (2)

نظارت بر تاکسی‌های اینترنتی

آیا وضعیت نظارت بر فعالیت‌­های تاکسی­های اینترنتی مشخص شد؟

نظارت بر تاکسی‌های اینترنتی در دستور کارهای کمیسیون اجتماعی مجلس قرار گرفت. نماینده مجلس شورای اسلامی، خانم پروانه سلحشوری از دولت و مجلس خواست که برای تاکسی‌­های اینترنتی، قانون‌گذاری کنند.

پروانه سلحشوری در مجلس گفت با توجه به اینکه فعالیت تاکسی‌­های اینترنتی گسترش یافته است،

در طول ماه اخیر، تعدادی از مسئولین و کاربران شبکه‌­های اجتماعی خواستار آن شده‌­اند که نهادی برای نظارت بر تاکسی­‌های اینترنتی مشخص شود. البته وظایف این نهاد باید در چهارچوب قانون مشخص گردد.

بر تاکسی‌های اینترنتی - نظارت بر تاکسی‌های اینترنتی

انتقاد از مراجع قانون­‌گذاری

سلحشوری از مراجع قانون­‌گذاری انتقاد کرد که با وجود مطرح شدن امر نظارت بر تاکسی‌های اینترنتی، تاکنون در این کار اهمال شده است. او گفت با آنکه دولت و شهرداری مدت‌هاست به دنبال تدوین این آئین‌نامه نظارت هستند.

ولی تاکنون آئین‌نامه مشخصی تهیه نشده و با توجه به گسترش روز افزون تاکسی­‌های اینترنتی و پیش­‌آمدن حاشیه­‌های خبری پیرامون این سرویس­‌ها، نیاز به نظارت بر کار آن‌ها بیش از پیش مشهود شده است.

سلحشوری گفت: دولت راه‌اندازی تاکسی­‌های اینترنتی را یکی از دستاوردهای خود می‌­داند که توانسته اشتغال‌زایی خوبی داشته باشد. او گفت ما با این مسئله مخالفتی نداریم.

همزمان با راه‌اندازی این نوع کسب و کارهای جدید، لازم است به مسئله نظارت بر تاکسی‌های اینترنتی نیز توجه شود. اگر تدوین این آئین‌نامه به زودی توسط دولت انجام نگیرد، کمیسیون اجتماعی مجلس در این کار وارد شده و پیگیری آن را در دستور کار مجلس قرار می­دهد.

سلحشوری ادامه داد که همزمان با گسترش فناوری‌­های جدید، بسیاری از مشاغل اینترنتی در کشور راه‌اندازی شده است. مسلم است هر استارت آپی باید در حوزه کاری خود، طبق قوانین خاصی عمل کند.

لذا برعهده دولت است که قوانین نظارت بر تاکسی‌­های اینترنتی را هر چه سریع‌تر تدوین نماید. اوگفت در صورتیکه دولت هر چه زودتر اقدام به عمل نکرد، کمیسیون اجتماعی مجلس دست به کار شده و طرح رسیدگی به آن را سریعاً به مجلس خواهد برد.

بر تاکسی‌های اینترنتی 1 - نظارت بر تاکسی‌های اینترنتی

کدام نهاد مسئول نظارت بر تاکسی‌های اینترنتی می­باشد؟

پروانه سلحشوری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: قانون­‌گذاری جهت نظارت بر تاکسی‌های آنلاین از وظایف توام وزارت کشور و وزارت ارتباطات است.

او گفت چون تاکسی­‌های اینترنتی از وسایل حمل و نقل عمومی شهری هستند، اکثر کشورها نظارت بر کار آن‌ها را به عهده شهرداری­‌ها گذاشته‌اند.

سلحشوری در ادامه گفت: اگر دقیق‌تر بررسی کنیم در مسئله نظارت بر تاکسی­‌های اینترنتی در واقع چندین سازمان باید دخالت داشته باشند.

نقش وزارتخانه‌ها در تامین امنیت

وزارت کشور در حوزه تامین امنیت برای اینگونه کسب و کارهای جدید باید فعالیت کند.

همچنین لازم است وزارت ارتباطات در جهت مدیریت کسب و کارهای اینترنتی و وزارت کار در بخش پی‌ریزی و ساختار سازی این مشاغل مسئولیت خویش را به انجام برسانند.

این وزارتخانه­‌ها از شهرداری­‌ها به عنوان نهادی که در ارتباط مستقیم با تاکسی‌­های اینترنتی هستند و کنترل وضعیت شهری را برعهده دارند، می‌توانند کمک بگیرند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان اذعان داشت که روند نظارت بر تاکسی‌های اینترنتی هرچه سریع‌تر باید شروع شود.

مسئله اساسی این است که چهارچوب این نظارت را به گونه‌­ای باید پی‌ریزی کرد که علاوه بر گسترش فعالیت اینگونه کسب و کارهای جدید، از ایجاد مسائل و حواشی آن در جامعه جلوگیری گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید