کارگاه آموزشی شکست استارتاپی

گزارش اولین کارگاه آموزشی شکست استارتاپی

اولین کارگاه آموزشی شکست استارتاپی، در تاریخ ۲۳ آذر ۱۳۹۶ راس ساعت ۱۵:۰۰ با حضور تعدادی از مشتاقان یادگیری اصول استارتاپ آغاز گردید.

این کارگاه با هدف شناخت و بررسی هفت عامل کلیدی شکست استارتاپ‌ها در ایران برگزار گردید. در این کارگاه آموزشی افرادی حضور داشتند که هم دارای استارتاپ بودند و هم عزیزانی که قصد داشتند استارتاپ خودشان را راه‌اندازی کنند.

در ابتدای جلسه به مروری از تعاریف رایج از استارتاپ پرداخته شد که سه مورد از رایج‌ترین تعاریف که متعلق به آقایان استیو بلنک، اریک ریس و دیو مک‌کلور می‌باشد مورد بررسی قرار گرفت.

با توجه به تحقیقاتی که انجام داده بودم، دلایل شکست استارتاپ‌ها را به سه بخش کلیدی تقسیم کردم. این سه بخش مهم شامل نداشتن مهارت‌های نرم، رعایت نکردن اصول بازاریابی و مسائل حقوقی می‌باشند که هر یک از آنها دارای عواملی کلیدی دیگری می‌باشند که می‌تواند باعث شکست استارتاپ‌ها شوند.

 

r 1396 09 23 03 - گزارش اولین کارگاه آموزشی شکست استارتاپی

 

برای شروع به معرفی مهارت‌های نرمی که هر کارآفرین باید داشته باشد اشاره کردم. مهارتهایی از قبیل خودآگاهی، مدیریت هیجان، مدیریت استرس، مهارت ارائه موثر و چندی دیگر از مهارت‌ها که در تصویر ذیل به خوبی نمایان است.

در ادامه دلایل شکست استارتاپ‌ها که با نداشتن مهارت‌های نرم ایجاد می‌شود به این پرداختم که چرا یک استارتاپ به دلیل داشتن یک تیم ضعیف و ناکارآمد و داشتن موسسان و مدیریت ضعیف به شکست منتهی می‌شوند و برای هرکدام از آنها راهکارهایی پیشنهاد گردید که بتوانند با رعایت کردن آن موارد جلوی شکست استارتاپ خودشان را بگیرند.

 

r 1396 09 23 04 - گزارش اولین کارگاه آموزشی شکست استارتاپی

 

پس از بررسی این موارد، یک زمان استراحت کوتاهی داشتیم که به همت حامیان این کارگاه آموزشی، پذیرایی بسیار خوبی در اختیار دوستان و عزیزان قرار گرفت. حامی پذیرایی این کارگاه آموزشی، رستوران و کبابسرای ایرانیان بود که با حلیم بسیار خوشمزه خود توانست انرژی ادامه کارگاه را برای ما تامین کند.

البته باید به این موضوع هم اشاره کنم که توسط یکی دیگر از حامیان این کارگاه آموزشی در پکیج‌های اهدایی به مخاطبان، یک کارت اعتبار هدیه ۵۰۰۰ تومانی برای خرید از سایت کبابی‌کو (مرجع معرفی و شعبه آنلاین کبابی‌ها) قرار داشت که بسیار مورد پسند مخاطبان قرار گرفت.

بعد از یک استراحت کوتاه در بخش دوم دلایل شکست استارتاپ‌ها به بررسی موضوع عدم رعایت اصول بازاریابی در استارتاپ‌ها پرداختم. با تعریفی کوتاه و اجمالی که از بازاریابی داشتم، به دلایل شکست استارتاپ‌ها در این زمینه پرداختم.

 

r 1396 09 23 02 - گزارش اولین کارگاه آموزشی شکست استارتاپی

 

عوامل و دلایلی از قبیل بی توجهی به نیاز مشتریان، ارائه محصولات و خدمات ضعیف به مشتریان، اتخاذ استراتژی نامناسب در مواجه با رقبا و در نهایت طراحی نامناسب برای مدل کسب و کار و نقدینگی پایین استارتاپ‌ها که جزو عوامل برجسته دیگری محسوب می‌گردند و باعث شکست استارتاپ‌ها می‌شوند.

در میان نکاتی که ارائه می‌شد، تلاشم بر این بود که با ارائه تمریناتی باعث شوم که ذهن مخاطب باز شود و به غیر از راهکارهای پیشنهادی من مطالبی را از طریق بارش فکری به ذهن خود بیاورد و آنها را با دیگر مخاطبان به اشتراک بگذارد.

 

r 1396 09 23 06 - گزارش اولین کارگاه آموزشی شکست استارتاپی

 

همانطور که انتظار می‌رفت این تمرینات مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و دوستان عزیز بسیار علاقه‌‌مند بودند که برای اشتراک‌گذاری مطالب خود با دیگران بر روی سن بیایند و آنها را بیان کنند.

در بخش نهایی این کارگاه آموزشی به بررسی موضوع مسائل حقوقی پرداختم که بیشترین دلائل شکست استارتاپ‌ها در ایران به همین موضوع منتهی می‌شوند.

در انتها کارگاه هم با تعدادی از دوستان عکس یادگاری انداختم که بتواند یادآور خاطرات خوب این روز بسیار عالی باشد.

r 1396 09 23 01 - گزارش اولین کارگاه آموزشی شکست استارتاپی

 

هم اکنون برای ثبت نام در کارگاه آموزشی شکست استارتاپی اقدام کنید

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید