5 راهکار عملی برای جذب مشتریان وفادار

۵ راهکار عملی برای جذب مشتریان وفادار

۵ راهکار عملی برای جذب مشتریان وفادار، راهکارهایی که قطعا می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید در هر کسب‌وکاری آن‌ها را بکار بگیرید و به نتایج مثبتی دست یابید.

وقتی پای صحبت کارآفرینان و به اصطلاح عام، کاسبان قدیمی که در هر کوچه و بازاری وجود دارند بنشینید و در مورد مشتری با آن‌ها صحبت کنید، اغلب آن‌ها به این اعتقاد دارند که مشتریان ولی‌نعمتان آن‌ها هستند. زیرا می‌دانند که داشتن مشتری، یعنی کسب‌وکار و کاری که مشتری در آن نباشد یعنی هیچ.

به همان صورت در نگاه کارآفرینان امروزی هم این دیدگاه وجود دارد و البته قطعاً قرن‌ها بعد هم این دیدگاه وجود خواهد داشت. تنها چیزی که از گذشته تاکنون متفاوت شده است تمایلات مشتریان هنگام خرید است. حال این خرید به واسطه حضور در یک فروشگاه پوشاک در یک پاساژ تجاری باشد یا خرید از یک وب‌سایت لوازم‌خانگی.

مهم این است که چگونه بتوانید مشتریان را جذب کنید و آن‌ها را برای خود ماندگار نگه دارید. بله درست است، ماندگار. با گسترش فناوری اطلاعات و دسترسی آسان و سریع به بازار و خرید کالاها و خدمات متنوع، ماندگاری مشتریان یکی از مهم‌ترین مواردی است که هر کسب‌وکاری باید آن را مدنظر قرار دهد.

زیرا مشتری به آسانی می‌تواند با دریافت خدمات بهتر و خرید جنس با کیفیت بهتر از کسب‌وکار شما دور شود و بالطبع شما آن‌ها را از دست بدهید.

راهکارهای بسیار زیادی وجود دارد که می‌بایست برای جذب مشتری و حفظ آن‌ها در نظر بگیرید. در این مقاله به بررسی ۵ راهکارهای عملی برای دست‌یابی به مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیم می‌پردازم. قطعاً با عملی کردن این ۵ مورد، در کسب‌وکارتان می‌توانید به نتایج شگرفی دست‌یابید.

 

loyal customers 05 01 - 5 راهکار عملی برای جذب مشتریان وفادار

۱- شبکه‌های اجتماعی‌تان را فعال نگه دارید

در چند سال اخیر شبکه‌های اجتماعی جزء لاینفک کسب‌وکارها شده‌اند، به‌گونه‌ای که یکی از راهکارهای توسعه کسب‌وکار و جذب مشتریان جدید به‌واسطه حضور در شبکه‌های اجتماعی صورت می‌پذیرد.

از آن‌سو رفتار مشتریان هم در این چند سال اخیر شدیداً نسبت به برندها و محصولات نگاهی متفاوت شده است، به‌گونه‌ای که تمایل دارند از اخبار روزانه و جدید برند محبوب خود مطلع باشند.

حال در این شرایط یکی از بهترین راهکارهای جذب مشتریان وفادار، حضور شما در عرصه شبکه‌های اجتماعی است. زیرا این‌گونه می‌توانید تعامل بسیار خوبی با مشتریان قدیم داشته باشید و همچنین می‌توانید به‌خوبی به جذب مشتریان جدید و وفادار بپردازید.

 

loyal customers 05 02 - 5 راهکار عملی برای جذب مشتریان وفادار

۲-  تداوم در ارتباط بیشتر با مشتریان را مدنظر قرار دهید

کسب‌وکارهای زیادی را دیده‌ام که به‌واسطه نوع فعالیتشان، می‌بایست آدرس و تلفن مشتریان خود را داشته باشند. مثلاً رستوران‌ها یکی از آن جمله کسب‌وکارهایی هستند که دارای بانک اطلاعاتی بسیار خوبی از اطلاعات مشتریان خود هستند.

به‌واسطه حضورم در برخی اتحادیه‌های صنفی در زمینه مواد غذایی به عنوان مشاور، هنگامی که با برخی از این اعضا و رستوران‌داران صحبت می‌کنم، می‌بینم که کمترین بهره‌برداری را از این امتیاز که در اختیارشان دارند می‌کنند.

برقراری تماس از طریق ایمیل، تلفن، پیامک و یا تلگرام حس بسیار خوبی به مشتریان می‌دهد، احساس مثبت مهم بودن یکی از بهترین حس‌هایی است که مشتریان می‌توانند داشته باشند.

با این کار می‌توانید به‌خوبی به جذب مشتریان وفادار بپردازید و از امتیازات آن بهره‌مند شوید. پیشنهاد می‌کنم از نرم‌افزارهای CRM جهت برقراری ارتباط با مشتریان استفاده کنید و تعامل بسیار خوبی با مشتریان برقرار کنید.

هر کسب‌وکاری می‌بایست برای توسعه خود یک استراتژی برقراری ارتباط با مشتریانش داشته باشد، تا بتواند با برقراری ارتباط با آن‌ها به جمع‌آوری اطلاعاتی بپردازید که بتواند به‌واسطه آن نیازهای جدید مشتریان را کسب کند و در بهبود محصولات و خدمات خود استفاده کند.

 

loyal customers 05 03 - 5 راهکار عملی برای جذب مشتریان وفادار

۳- به مشتریان خود هدیه بدهید

من که از گرفتن هدیه خیلی لذت می‌برم، قطعاً شما هم از گرفتن هدیه لذت می‌برید. این یک حس مشترک بین تمامی انسان‌هاست و کمتر انسانی پیدا می‌شود که از گرفتن هدیه خوشش نیاید.

این یعنی یک راهکار و یک امتیاز برای آن‌هایی که می‌خواهند مشتریان وفاداری برای خود داشته باشند.

در هر نوع کسب‌وکاری که هستید، دادن هدیه به مشتریان یکی از بهترین راه‌های حفظ مشتریان قدیم و جذب مشتریان جدید است به‌گونه‌ای که هدیه‌ای کوچک در کنار محصول و خدمات می‌تواند کمک بسزایی در ایجاد یک حس خوب در ذهن آن‌ها نماید.

خواه ارائه‌کننده خدمات هستید و یا خواه محصولات بزرگی تولید و عرضه می‌کنید که مشتریانتان سازمان‌های بزرگ باشند و یا محصولاتی می‌فروشید که برای مردمان عادی باشد، درهرصورت دادن هدیه یک امتیاز بسیار عالی برای توسعه کسب‌وکارتان است.

البته چه بهتر هدیه‌ای که می‌دهید نزدیک به موضوع محصولتان باشد تا تأثیر بیشتری بر مشتری بگذارد. این‌گونه می‌توانید برند خودتان را در ذهن مشتریان ثبت نمایید و وفاداری در آن‌ها ایجاد کنید.

 

loyal customers 05 04 - 5 راهکار عملی برای جذب مشتریان وفادار

۴- به مشتریان تخفیف ویژه ارائه کنید

ایرانیان علاقه بسیار زیادی به گرفتن تخفیف دارند، به‌گونه‌ای که در هر خرید می‌بایست حتماً یک تخفیف از فروشنده دریافت کنند. چه یک تخفیف بزرگ باشد، چه یک تخفیف کوچک در حد چند صد تومان از مبلغ کل خرید، مهم گرفتن تخفیف است.

گرفتن تخفیف حس خوبی به مشتریان می‌دهد و کمتر کسی هست که بگوید علاقه‌ای به گرفتن تخفیف نداشته باشد.

ارائه خفیف ویژه یک امتیاز بسیار خوب است که به مشتریان می‌توانید بدهید. قبل از آنکه آن‌ها از شما درخواست تخفیف کنند، خودتان تخفیف ویژه‌ای برای محصولات در نظر بگیرید که مشتریان را جذب کنید.

این حس به‌گونه‌ای پیش رفته است که برخی از کارآفرینان جوان، اقدام به راه‌اندازی وب‌سایت‌هایی کرده‌اند که عرضه‌کنندگان محصولات و خدمات می‌توانند محصولات خود را با تخفیف‌های ویژه به مشتریان ارائه کنند.

ارائه تخفیف یکی از بهترین راهکارهای حفظ مشتریان قدیم و جذب مشتریان وفادار و جدید است، چون حس بسیار خوبی برای آن‌ها ایجاد می‌کند.

 

loyal customers 05 05 - 5 راهکار عملی برای جذب مشتریان وفادار

۵- نیمکره سمت راست مشتریان را در گیر کنید

همانطور که میدانید وظیفه نیمکره چپ انجام محاسبات ریاضی و منطقی است و نیکره سمت راست وظیفه احساسات و عواطف را بر عهده دارد.

انسانها با عواطف تصمیم می گیرند و با منطق آن را توجیه می کنند، پس چه بهتر که بتوان عواطف و احساسات مشتریان را درنظر گرفت و با ایحاد یک ارتباط عاطفی و احساسی با مشتریان به جذب آن‌ها بپردازید.

می‌بایست به گونه ای محصولات را ارائه کنید که شخص ابتدا احساس خوبی نسبت به آن پیدا کند و بعد قیمت برایش در اولویت قرار گیرد.

اگر توانستید احساسات مشتری را به محصولات خودتان جلب نمایید، قطعاً پرداخت هر قیمتی برای آن‌ها آسان تر خواهد بود.

به‌طور مثال، احساس خوب خرید از دیجی‌کالا قطعاً اولویت اول مشتریان نسبت به قیمت برای آن‌هاست. چرا که بسیاری از  محصولات آن نسبت به بازار قیمت بیشتری دارد، ولی آن‌ها می‌پذیرند که قیمت بیشتری بپردازند تا حس خوب یک خرید را تجربه کنند.

 

podcast - 5 راهکار عملی برای جذب مشتریان وفادار


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید