7 اشتباه رایج بنیانگذاران استارتاپ

۷ اشتباه رایج بنیانگذاران استارتاپ

فرهنگ سازمانی شرکتی که به عنوان استارتاپ تاسیس می‌شود، اهمیت زیادی در موفقیت آن دارد و بسیاری از بنیانگذاران این شرکتها به این موضوع واقف هستند. اهمیت این موضوع تا به آنجا است اگر پایه ریزی درستی برای فرهنگ سازمانی صورت نگیرد، مشکلات زیادی را پیش روی شرکت قرار می‌دهد و حتی منجر به نابودی آن می‌گردد.

فرد ویلسون در این باره می‌گوید: اگر می‌خواهید در کسب و کار خود باقی بمانید، باید فرهنگی ایجاد کنید که تجارت شما را پایدار نگه دارد. اما در موارد زیادی این اتفاق نمی‌افتد. بنیانگذاران کسب و کارهای نوپا، معمولا بر پایه یک سری از پیش زمینه های ذهنی، اقداماتی را انجام می‌دهند که منجر به شکل گیری یک فرهنگ نادرست در سازمان می‌گردد و خلاصی از آن امکان‌پذیر نیست.

آن چه در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت، مهمترین و رایج‌ترین اشتباهات فرهنگی است که بنیانگذاران، دانسته یا ندانسته مرتکب می‌شوند و مشکلات زیادی را برای خود و سازمان خود رقم می‌زنند.

بنیانگذاران استارتاپ‌ چه اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند؟

بسیاری از شما به عنوان بنیانگذاران استارتاپ‌ به طور سنتی تصمیماتی را در مسیر کسب و کار خود می‌گیرید که فرهنگ سازمانی شرکت تاسیس شده را دستخوش بحران‌های جبران ناپذیر می‌کند. ذیلا به مهمترین این اشتباهات اشاره می‌نماییم:

 

۱- فکر می‌کنید فرهنگ خود به خود در استارتاپ به وجود می‌آید

بعضی اینگونه فکر میکنند که: “فعلا انجام می‌دهیم بعد اشکالات آن را رفع می‌کنیم.” اما ماهیت فرهنگ این گونه نیست. اگر شما اهمیت یک موضوع را از ابتدا برای کارکنان و ذینفعان خود مشخص نکنید، اصلاح آن در آینده بسیار سخت خواهد شد.

اصلاح چیزی که از ابتدا اشتباه برای کسی جا افتاده باشد، بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود. برای تعریف فرهنگ سازمانی خود بگذارید، حتی اگر در قالب چند کلمه یا جمله کوتاه باشد.

در صورتی که این کار را انجام ندهید، بعدها با توصیف چند کتاب در مورد آن نیز موفق به تثبیت یک فرهنگ اصیل و معتبر نخواهید شد. فرهنگ سازمانی استارتاپ خود را آگاهانه تنظیم کنید و نگذارید دیگران با تعبیر و تفسیر خود آن را شکل بدهند.

7 Common mistakes of startup founders 01 - 7 اشتباه رایج بنیانگذاران استارتاپ

مسیر ایجاد فرهنگ در استارتاپ

 

۲- شما اقوام و دوستان خود را در استارتاپ استخدام می‌کنید

بدیهی است که برای تاسیس شرکتی که برای اولین روز شروع به فعالیت می‌کند نیازمند نیروهای قابل اعتماد و مطمئن خواهید بود. چنین افرادی حاضر خواهند بود سخت کار کنند و شرکت شما را در مسیر موفقیت پیش ببرند. طبیعی است که شما افرادی از تیم های داخلی خود انتخاب کنید تا به شما و دیدگاه‌های شما اعتقاد داشته باشند.

وجود تیمهای همگن ارتباط موثرتری را بین افراد بوجود می‌آورد و دستیابی به اهداف را تسهیل می‌کند. اما به خاطر داشته باشید ارتباطات نزدیک میان پرسنل به ویژه ارتباطات فامیلی و یا نامزدی می‌تواند استارتاپ را با مخاطرات زیادی مواجه نماید.

تجربه نشان داده است در برخی از صاحبان کسب و کار مجبور به اخراج نزدیکان خود شده اند که علاوه بر مسائل درون شرکتی، مشکلات خانوادگی و جزائی را نیز موجب شده است.

به عنوان نمونه بنیانگذار شرکت Hyperloop One برادر خود را به عنوان مشاور شرکت استخدام نمود. پس ازمدتی هزینه های مشاوره شرکت تقریبا سه برابر شد! و مشکلات زیادی را در مواجهه این دو برادر با یکدیگر ایجاد نمود.

7 Common mistakes of startup founders 02 - 7 اشتباه رایج بنیانگذاران استارتاپ

پارتی بازی در استارتاپ

 

۳- فکر می‌کنید جذب افراد بیشتر عامل موفقیت استارتاپ شما خواهد بود

از نقطه نظر ظاهری بزرگی شرکت به معنای موفقیت شرکت تعبیر می‌شود و شما وقتی می‌شنوید که فلان شرکت چند صد نفر یا چند هزار نفر نیرو دارد، ناخودآگاه به این موضوع فکر می‌کنید که شرکت مذکور، شرکت موفقی بوده است که قادر به استخدام این تعداد از افراد بوده است.

برای یک استارتاپ مایه فخر و مباهات خواهد بود که در ماههای نخست فعالیت خود به موفقیت دست پیدا کند و شاید خیلی افتخار آمیز باشد که بشنوید فرضا یک کسب و کار جدید توانسته است در ماه دوم فعالیت خود ۵۰۰ نفر را استخدام کرده است. اما این می‌تواند یک تله بزرگ باشد.

عواقب فعالیتهای یک استارتاپ و کارشکنی های رقبا می‌تواند بسیار مخرب باشد. بنابراین بایستی بسیار دقت نمود که صرفا به بزرگی شرکت و کمیت نیروهای انسانی آن توجه نکنید و برای جذب نیروی انسانی مورد نیاز، بی گدار به آب نزنید! چنانچه مطابق تجربه شرکت Buffer ، استخدام بی رویه در ابتدای فعالیت منجر به اخراج و تعدیل نیرو در ماههای بعد گردید.

 

۴- شما منابع زیادی را صرف حذف رقبای استارتاپ تان می‌کنید

بنیانگذاران استارتاپ مجبورند در فضای سخت و پرتنش در کنار رقبای خود فعالیت کنند. بسیاری از کسب و کارها برای ایجاد توان رقابتی، سعی می‌کنند با ارائه خدمات اضافی و پرداخت‌های متفرقه پرسنل خود را برای انجام فعالیتهای رقابتی خنثی کننده تشویق و ترغیب نمایند.

آنها برای این که بتوانند کار بیشتری از کارکنان خود دریافت کنند، اصطلاحا به آنها باج بدهند! این شرکتها در ازای رفتارهای تخریبی که در مقابل رقیبان انجام می‌شود خدماتی را به کارکنان خود ارائه می‌دهند.

آنها از پرسنل خود می‌خواهند، اطلاعاتی در مورد رقبا استخراج کنند یا فعالیت‌های تبلیغاتی رقیبان را خنثی نمایند. این کار علاوه بر این که رفتاری غیر اخلاقی است، فرهنگ سازمانی را دچار تزلزل می‌کند و نابودی سازمان را به دنبال دارد.

از طرف دیگر، توجه صرف به فعالیتهای رقبا و عدم توجه به خلاقیت کارکنان، آنان را به عناصری مقلد تبدیل می‌کند که خودباوری در درون آنان نابود می‌شود و به جای اتکا به نیروی قدرتمند درونی دائما در اندیشه تقابل با دیگران خواهند بود. لذا تلاش کنید با تقویت اعتماد به نفس پرسنل، برای آنان اهداف مثبت و موثر تعریف کنید و آنان را در مسیر رسیدن به آن اهداف هدایت نمایید.

7 Common mistakes of startup founders 03 - 7 اشتباه رایج بنیانگذاران استارتاپ

اتلاف منابع استارتاپ

 

۵- شما پرسنل خود را در مسیر معرفی محصول خسته و فرسوده می‌کنید

در ماههای اولیه فعالیت یک استارتاپ، پیگیری مسیر یک محصول توسط کارکنان امری طبیعی است. شما بایستی حداکثر توان حرفه ای خود و پرسنل خود را صرف نمایید تا بتوانید محصول جدید را به مخاطبان معرفی نمایید.

شاید لازم باشد بعضی روزها تا دیر وقت کار کنید و از کارکنان خود بخواهید در کنار شما فعالیت کنند. اما مراقب باشید، ایجاد استرس، کارکنان شما را فرسوده و خسته می‌کند و چه بسا نیروهای دلسوزی که در ابتدای فعالیت استارتاپ در کنار شما کار می‌کنند، دلزده و افسرده شوند و شرکت شما را ترک نمایند.

انتظار نداشته باشید، تک تک کارکنان انگیزه و توانی برابر با شما داشته باشند. بد نیست گاهی به این موضوع فکر کنید که آنها کارمندانی هستند مانند بقیه کارکنان! این که گاهی از آنها بخواهید تعطیلات پایان هفته خود را صرف فعالیتهای شرکت کنند اشکالی ندارد اما توجه داشته باشید این کار به یک فرهنگ تبدیل نگردد.

 

۶- افراد تندرو را در استارتاپ خود جای داده اید

این امری منطقی است که بهترین استعدادها را انتخاب کنید و از هوش و مهارت آنان استفاده نمایید. تضارب آرا باعث افزایش روحیه انتقاد پذیری در پرسنل می‌شود و به اخذ تصمیمات پخته‌تر و سنجیده‌تر منجر می‌شود.

اما بایتی توجه داشته باشید که ورود افراد تندرو و تهاجمی در گروه همیشه مناسب نیست. این افراد برای محیط های چالشی ساخته شده اند و با قرار گرفتن در تیم، ممکن است تصمیمات منطقی و سریع را متوقف نمایند و موجب اختلال در فرآیند تصمیم گیری گردند.

آنها برای محافظت از موقعیت شغلی خود کیان گروه را به مخاطره می‌اندازند و به خصوص در روند مذاکره، ایجاد وقفه می‌کنند و باعث می‌شوند جلسه مذاکره با فضایی دو قطبی با گفتگوهایی به حاصل تبدیل شود. راه حل رفع این مشکل، پیشگیری قبل از درمان است! در زمان استخدام، روحیات افراد را با دقت واکاوی کنید و افراد مشکل از را از دایره انتخاب خود کنار بگذارید.

اگر ناخواسته یکی از این دسته افراد وارد تیم شد و یا به شما تحمیل گردید سعی کنید، اهداف گروه را به روشنی برای آنان معین نمایید و از آنها بخواهید رفتار خود را تعدیل نمایند. در صورتی که هیچ یک از راهکارهای فوق کارآمد واقع نگردید، چاره ای جز خروج آنان از تیم برای شما باقی نخواهد بود.

7 Common mistakes of startup founders 04 - 7 اشتباه رایج بنیانگذاران استارتاپ

استخدام افراد نامتناسب در استارتاپ

 

۷- فکر میکنید قوانین برای بقیه است

در مسیر حرکت استارتاپ، موارد زیادی به وجود می‌آید که شما را در مواجهه با قوانین و مقررات قرار می‌دهد. در مواردی نیز این امکان برای شما به وجود خواهد آمد که برای رفع موانع قانون و مقررات را نادیده بگیرید. اما توجه داشته باشید، همیشه و در همه زمانها امکان فرار از مقررات و قوانین وجود نخواهد داشت و شما نیز تافته جدا بافته نیستید که برایتان استثناء قائل شوند.

بنابراین سعی کنید به صورت دوره ای رویه های خود را بررسی نموده و در صورت مغایرت با قوانین آنها را تعدیل نمایید تا در دام عواقب فرار از قانون نیفتید. در حوزه های پولی و مالی اهمیت این موضوع بیشتر ملموس خواهد بود. ممکن است برخی از تعهدات مالی شما مانند بیمه و مالیات مشمول بخشودگی قرار گیرد، اما این موارد حالت استثناء دارد. لذا به پیمانهای مالی خود با بانکها و دولت پایبند باشید تا امکان برخورداری از تسهیلات مختلف برای شما فراهم گردد.

7 Common mistakes of startup founders 05 - 7 اشتباه رایج بنیانگذاران استارتاپ

قانون برای بقیه

اشتباهات ذکر شده در بالا، مختص یک فرد یا گروه نبوده و نیست. بسیاری از ما به عنوان آغازگر یک کسب و کار، برای راه اندازی یک استارتاپ در معرض یک یا چند مورد از اشتباهات یاد شده قرار می‌گیریم. آنچه با اهمیت است آن است که هر چه قدر شخصیت خود ساخته‌تری داشته باشیم، رعایت موارد فوق ساده‌تر می‌گردد. بسیاری از خطاهای یاد شده به دلیل ناپختگی شخصیتی بنیانگذاران استارتاپ به وجود می‌آید. لذا در وهله اول سعی کنید خود را در جایگاه کارکنان خود تصور کنید و در صورت نیاز در رفتارهای خود به عنوان مدیر تجدید نظر نمایید.

 

 

منبع: startups.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید